SİYASET
Giriş Tarihi : 29-05-2021 21:46   Güncelleme : 29-05-2021 21:56

KILIÇDAROĞLU GENÇLERE SESLENDİ: ″FATİH BİZİZ, FATİH SİZSİNİZ, FATİH HEPİMİZİZ″

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’un fethinin yıl dönümünde gençlere seslendi. Kılıçdaroğlu, "Rol modeliniz burada, bu şehrin her santimetrekaresinde. 20 yaşında Genç Sultan sizin modelinizdir. Fatih biziz, Fatih sizsiniz, sevgili gençler Fatih hepimiziz" dedi. .

KILIÇDAROĞLU  GENÇLERE SESLENDİ: ″FATİH BİZİZ, FATİH SİZSİNİZ, FATİH HEPİMİZİZ″

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’un fethinin yıl dönümünde gençlere seslendi. Kılıçdaroğlu, "Rol modeliniz burada, bu şehrin her santimetrekaresinde. 20 yaşında Genç Sultan sizin modelinizdir. Fatih biziz, Fatih sizsiniz, sevgili gençler Fatih hepimiziz" dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlediği etkinliğe katıldı. Kılıçdaroğlu; mevcut iktidar döneminde en büyük haksızlığın İstanbul'a yapıldığına dikkat çektiği konuşmasında, "İnanın muhalefet yapmanın en zor dönemindeyim. Bu kadim devleti, bu emaneti ne hale getirdiklerini gördükçe; bu rezillikleri gördükçe muhalefet olmakta çok zorlanıyorum" dedi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"İSTANBUL'UN FETHİNİN ÜZERİNDEN TAM 568 YIL GEÇTİ, BİZ HER YIL AYNI HEYECANLA KUTLUYORUZ" 

"Bugün burada Osmanlı Devleti’nin en genç padişahlarından olan o zaman sadece 20 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusunu rahmet ve minnetle yad etmek için buluştuk. Öyle bir kahramandır ki Fatih Sultan Mehmet Han, Türk milletine hediyesi öyle büyük olmuştur ki çağ açıp çağ kapatmıştır. Dolayısıyla kendisi de zamanının değil asırların kahramanı olmuştur. Bu öyle bir gurur, öyle bir onurdur ki İstanbul’un fethinin üzerinden tam 568 yıl geçti, biz her yıl aynı heyecanla İstanbul’un fethini kutluyoruz. İnşallah hep beraber ebediyete kadar da kutlamaya devam edeceğiz. İstanbul’un fethine ve onun emanetine sahip çıkan ve bu şehri işgalcilerden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Bu şehir Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin göz bebeğidir.’ Evet, gözbebeğimizdir İstanbul.

"BU REZİLLİKLERİ GÖRDÜKÇE MUHALEFET OLMAKTA ÇOK ZORLANIYORUM"

Sevgili halkım! Fethettiğimiz sadece İstanbul değildi aslında, fethettiğimiz kendimizdi. Bu toprakların zorlukları vardı. Onlarla yüzleşmeliydik, onları kucaklamalıydık, onlara meydan okumalıydık. İşte, bu cesareti fethetmiştik. Bin yıllık geleneklerimizle oluşturduğumuz toplumsal kodlarımızdı bunlar. Ve bu bin yıllık geleneklerimiz, sahip olduğumuz en yüksek bilgeliktir. Bu konuşmayı yaparken hem gururluyum hem de hissettiğim sorumluluktan dolayı biraz da kalbim kırık. İnanın muhalefet yapmanın en zor dönemindeyim. Bu kadim devleti, bu emaneti ne hale getirdiklerini gördükçe; bu rezillikleri gördükçe muhalefet olmakta çok zorlanıyorum. Çünkü inanın onların yaptıklarını ben konuşmakta zorlanıyorum. Utanıyorum bir şey demeye, utanıyorum bunlara dikkati çekmeye. Oysa görevimiz bu rezilliklerle mücadele etmek.

"20 YAŞINDA GENÇ SULTAN SİZİN MODELİNİZDİR"

Sevgili dostlarım! Türkiye’nin büyük sorunları var. Bu kadim devletin büyük sorunları var. Bin yıllık devlet geleneklerimiz bu sorumsuz ve gözü doymaz çeteleşmiş iktidarın elinde magazine dönmüş durumda. Bu süreçte en büyük haksızlık da bu şehre yapıldı. Devletimizin saygınlığı, İstanbul’un itibarı; kendisine ihanet etmiş saray iktidarının, mafya ve çetelerle giriştiği magazinsel ilişkilerin elinde can çekişiyor. Kendimize inanmak zorundayız. Zorluklara göğüs germek zorundayız. Fatih Sultan Mehmet Han’dan bize miras kalan cesaretle bu millet korkuyu fethedecektir. Özellikle gençlere mesajım: Rol modeliniz burada, bu şehrin her santimetrekaresinde. 20 yaşında Genç Sultan sizin modelinizdir. O’na bakın ve siz de farklı düşünme cesaretinize, mücadele cesaretinize, keşfedilmemiş yollara gitme cesaretinize, imkansızı isteme cesaretinize sahip çıkın ve ibret alın. Fatih’in fethettiği canım İstanbul’un asırlar sonra düşürüldüğü halden ibret alın. Ve cesaretinizi de yine aynı İstanbul’un şahlanışından alın. Fatih biziz, Fatih sizsiniz, sevgili gençler Fatih hepimiziz."