SPOR
Giriş Tarihi : 19-07-2020 09:19   Güncelleme : 19-07-2020 12:01

Kıbrıs’a Yüzme Anamur İskelesi’nden Kürşat Tüzme’in Denize Atlaması ile Start Aldı

Mithat Ünal -Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yıldönümünde, TC eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü üyesi 5 sporcu Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümü dolayısıyla  Türk Bayrağımız ile Anamur İskelesinden KKTC’ye yüzme maratonu başlattı. Sabah Saat 06:30’da İskelenin uç kısmında yüzme öncesi bayrak devir teslim töreni düzenlendi. Bakan Tüzmen ve  Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü üyesi 5 sporcuyu Kaymakam İsmail Gültekin, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu,  Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Başkan Yardımcıları Ahmet Çetin, Türkan Kasapoğlu, ve Anamurlular davul zurna eşliğinde alkışlar ve dualarla uğurladılar.

Kıbrıs’a Yüzme Anamur İskelesi’nden Kürşat Tüzme’in Denize Atlaması ile Start Aldı

Mithat Ünal -Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yıldönümünde, TC eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü üyesi 5 sporcu Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümü dolayısıyla  Türk Bayrağımız ile Anamur İskelesinden KKTC’ye yüzme maratonu başlattı. Sabah Saat 06:30’da İskelenin uç kısmında yüzme öncesi bayrak devir teslim töreni düzenlendi. Bakan Tüzmen ve  Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü üyesi 5 sporcuyu Kaymakam İsmail Gültekin, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu,  Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Başkan Yardımcıları Ahmet Çetin, Türkan Kasapoğlu, ve Anamurlular davul zurna eşliğinde alkışlar ve dualarla uğurladılar.  Anamur protokol üyeleri, Kıbrıs’a götürülecek olan Türk Bayrağını sporculara öperek telsin ettiler. Bakan Tüzmen ve sporcular da bayrağı öperek devraldılar. Bakan Kürşat Tüzmen, Kıbrıs Barış Harekatının 46. Yılı münasebeti ile Bugün inşallah sizlerin huzurunda Kıbrıs’ımıza doğru yol çıkacağız. Tabi bu çok zorlu, hakikaten güçlü bir mücadele. Ekip arkadaşlarımız hazırlar. Ciddi çalışmalar yapıldı şu ana kadar. İçişleri Bakanlığımız Gençlik ve spor Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı, tabii ki Anamur Belediye Başkanımız, Kaymakamımız hep beraber, ciddi bir çalışma platformunu sizler için hazırladılar. Burada önümüzdeki dönem bizim için hava şu anda güzel gözüküyor.
Amacımız tamamı ile 46 yıl evvel Adaya barış götüren Türkiye’nin, yine ada için, adanın ekonomisine, adanın ticaretine, adanın siyasi tanınırlığını artıracak şekilde bir çalışma ortaya koymak. Bunu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyum.” Dedi. 6 kişilik sporcu ekibinden sırası gelen herkesin yaklaşık birer saat yüzeceğini ve toplamda hava şartlarına göre değişiklik olabileceğini ancak 8 saatlik bir yüzme gerçekleşeceğinin altını çizen Kürşat Tüzmen; “ 90 kilometre olarak direk gördüğümüz mesafe 110-120 kilometreye kadar çıkabilir. Çünkü ileride bir takım akıntılar nedeni ile yönle değişebilir.” Dedi.
Bu zenginlik bize 570 sene yeter
Türkiye’nin Akdenizdeki zenginliğini değerlendiren Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen; “Denizde bir petrol ve doğalgaz platformu şu anda yok. Ama emin olunki ileride bu kaydı izleyen arkadaşlar şunu görecek. Bizler yaklaşık 1,5 milyar varil petrol rezervlerini ve 3 trilyon metreküp doğalgaz rezervlerinin üstünde yüzeceğiz. Bu korkunç bir zenginlik. Bu zenginlik Türkiye’ye 570 yıl yetebilecek bir zenginlik. Bizim gölümün Akdeniz. Biz gölümüzde yüzecek ve karşımızda bizi bekleyen Kuzey Kıbrıs türk Cumhuriyetine gideceğiz ve Şehitlerimizi, gazilerimizi yaad edeceğiz.” Dedi.
Kılınç: “Bu organizasyon Geleneksel Hale gelecek
Bayrağımızı bu şekilde Kıbrıs’a götürülmesini çok önemsediklerini kaydeden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Anamur bugün tekrar Türkiye de ve dünyada tekrar gündeme gelecek inşallah.  Biz tabi ki bu bayrak hadisemizi çok önemsiyoruz.” Dedi. Son dönemlerde Doğu Akdeniz de olsun veya Akdeniz sularında, bizi sıkıştırmaya çalışanlar var. Olayı bu noktada da çok önemsiyoruz. Hele Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 1974 yılında Barış harekatından sonra, 1983 yılında malumunuz KKTC Devlet olarak kuruldu. Tanıma noktasında dünyada maalesef çok büyük bir çekinceme var. Tabi bu yüzmeler sportif faaliyetler noktasında da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin sportif faaliyetlerine baktığımızda, yine engelleme var, kabul etmediler. Bence bu ilk inşallah yarma hareketi olacak. Bu yarma hareketinin arkasında, diğer spor dallarında hem yüzme olsun, hem diğer spor dallarında devam edeceğine inanıyorum. Her sene bu yüzmeyi geleneksel hale getireceğiz.” Dedi.
Kaymakam İsmail Gültekin, Sayın Bakanımıza ve sporcularımıza teşekkür ediyoruz. Buradan kucak dolusu sevgiler Kıbrıs’a, İlçemiz, güneşin doğuşu ile birlikte Sayın Bakanımızı uğurluyor burdan.” Dedi.
 İki sahil güvenlik teknesi, Yüzücüleri takip eden ve içerisinde sağlık ekibinin bulunduğu bir lastik botun katıldığı etkinlik Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen’in  yeni inşa edilen Anamur İskelesinden denize atlaması ile  başladı. Tüzmen’in yanı sıra kardeşi oyuncu Tarkan Tüzmen, Ahmet Nakkaş, Faruk İlgüy, Osman Akkuş ve Kubilay Çimen 90 kilometrelik parkur için Akdenizde kulaç atacak. Katılımcılar, Anamur’dan  aldıkları Türk bayrağını, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıl dönümüne denk gelen 20 Temmuz’da Yavuz Çıkartma Plajındaki KKTC Sahil Güvenlik yetkililerine teslim edecek.