GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-11-2020 10:52   Güncelleme : 05-11-2020 16:14

Kaymakamlık ve Belediye Ucarı ve Anıtlı İçin Seferber Oldu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi Ucarı mahallesinde meydana gelen ve 11 saat süresinde 200 hektar tarım alanı ve ormanlık alanın zarar gördüğü yangının yarları sarılmaya başlandı. Zarar tespit çalışmalarında Anıtlı ve Ucarı Mahallelerinde ilk belirlemelere göre, 16 ile 75’lik arasında değişen ebatlarda 611 bin liralık sulama borusu ile bir ağır 5 ev, biri ağır 4 hasarlı işyeri, içerisinde muz seraları, ceviz, badem ve zeytin bahçeleri de dahil toplam 2 milyon 305 bin 269 TL 50 kuruş maddi zarar meydana geldi. Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç üreticilerimize 100 kilometre sulama borusu dağıtacağklarını söyledi.

Kaymakamlık ve Belediye Ucarı ve Anıtlı İçin Seferber Oldu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi Ucarı mahallesinde meydana gelen ve 11 saat süresinde 200 hektar tarım alanı ve ormanlık alanın zarar gördüğü yangının yarları sarılmaya başlandı. Zarar tespit çalışmalarında Anıtlı ve Ucarı Mahallelerinde ilk belirlemelere göre, 16 ile 75’lik arasında değişen ebatlarda 611 bin liralık sulama borusu ile bir ağır 5 ev, biri ağır 4 hasarlı işyeri, içerisinde muz seraları, ceviz, badem ve zeytin bahçeleri de dahil toplam 2 milyon 305 bin 269 TL 50 kuruş maddi zarar meydana geldi.

https://youtu.be/XlJNzpHb_-M

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç üreticilerimize 100 kilometre sulama
borusu dağıtacağklarını söyledi.10 günlük itiraz süresi dahilinde vatandaştan gelen talepler doğrultusunda, bu rakamın değişebileceği kaydedildi. Bölgede içme suyu şebekesinin ağır hasar görmesi nedeni ile vatandaşın günlük içme suyu, Anamur Kaymakamlığı, ve İlçe Belediyesi tarafından karşılanırken, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından 17 aileye 119 bin Türk lirası acil nakdi yardım yapıldı. Ayrıca AFAD tarafından 100 aileye nevresim, yatak ve battaniye dağıtımı yapıldı. Alınan bilgilere göre, Mersin Valiliği tarafından 23 bin 300 metre 16’lik, 16 bin 350 metre 20’lik, bin 710 metre 75’lik olmak üzere toplam 44 bin 920 metre sulama borusu Valilik YİKOB tarafından alınarak bölge üreticisine teslim edildi.   Ayrıca Ucarı’ya enerji sağlayan 8 trafo dan birisinin hasar görmesi nedeni ile yaşanan elektrik kesintisini önlemek ve enerji nakil hatlarını taşıyan direklerin ahşaptan demir direğe dönüştürülmesi için çalışma başlatıldığı öğrenildi. Bölgede sık sık incelemelerde bulunan Anamur Kaymakamı Mehmet Nuri Başaran, “Devlet olarak zarar gören vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” Dedi.
Belediyeden 100 Kilometre Su Borusu
ÖteyandanAnamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, çoğunluğu 32’lik olmak üzere 40 ve 50’ilk ebatlarda 100 kilometrelik tarımsal sulama suyu borularının yandığını söyledi.
Üreticinin mağduriyetini gidermek için bu boruları Belediyenin karşılayacağını kaydeden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Gerek vatandaşın tesbit ve talepleri, gerekse belediyenin tespitleri doğrultusunda çalışmalara başladık.  Şu ana kadar yangında kullanılmaz hale gelen bir çamaşır makinesi, bir adet hasta yatağı, bir adet tekerlekli sandalyenin yenisini alarak ihtiyaç sahiplerine teslim ettik." dedi. Belediye tarafından temin edilen tekerlekli sandalye, hasta yatağı ve çamaşır makinesi, Başkan yardfımcıları Türkan Kasapoğlu ve Mahmut Kara tarafından sahiplerine teslim edildi.Yanan iki adet ağılın yerine yenisini yaptırdık. Yanan 100 kilometrelik su borusunu da temin ederek üreticimize teslim edeceğiz.” Dedi. Başkan Kılınç, yangında zarar gören elektrik hatlarını yenileme çalışmalarının da başladığını sözlerine ekledi.