GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-07-2020 02:47   Güncelleme : 16-07-2020 02:56

Kaymakam Gültekin’in 15 Temmuz Darbe Anısı Kan Dondurdu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde kaymakamlığın talimati ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği 15 Temmuz Hainn Darbe Girişimi ve Şehitleri Anma Programı Yeni Cumhuriyet Meydanında Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Darbe günü İstanbul Vali Yardımcılığı görevini yürüten Kaymakam İsmail Gültekin,  konuşmasının ardından darbe günü yaşadıklarını meydandaki yüzlerce kişi ile paylaştı.

Kaymakam Gültekin’in 15 Temmuz Darbe Anısı Kan Dondurdu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde kaymakamlığın talimati ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği 15 Temmuz Hainn Darbe Girişimi ve Şehitleri Anma Programı Yeni Cumhuriyet Meydanında Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Kaymakam İsmail Gültekin, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin Ünal, Jandarma Karakol Komutanı Yüzbaşı Savaş Cingöz ile birlikte sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katıldığı etkinlik, korona virüs salgını nedeni ile sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirildi. İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar ve ekibinin hazırladığı Kur’an tilaveti ilahiler ve Müftü Zeynal Abidin Çınar’ın duası ile devam eden programda Darbe günü İstanbul Vali Yardımcılığı görevini yürüten Kaymakam İsmail Gültekin,  konuşmasının ardından darbe günü yaşadıklarını meydandaki yüzlerce kişi ile paylaştı.  Birkaç gün önce Fransa da yaşanan ve onlarca kişinin öldüğü terör saldırısına karşı, bir çok ülkede olduğu gibi biz de Vali Bey ile Şehitler Köprüsünün rengini  Fransız bayrağı rengi ile ışıklandırdıklarını kaydeden Gültekin, “Köprüde sorun var diye bir telefon geldi, bende sandımki ışıklandırmada bir sorun var. Meğerse bu hainler köprüyü kapatmışlar. Darbe girişimi olduğunu köprüye geldiğimde anladım.” Dedi. Konuşmasının ardından 15 Temmuz şehitleri nezrinde tüm şehitlerimizi saygı ile andığını ifade eden Kaymakam Gültekin’in nefes kesen o anısı: “  Değerli Anamurlular, 4 yıl önce, darbe gecesi, ben İstanbul Vali Yardımcısıydım. Ben şimdi ekranlarda gördüğünüz bu görüntülerin bizatihi içinde, canlı tanığı olarak bulundum. 15 Temmuz gecesi, saat 17:00’de 5 gibi valilikten ayrıldım.  Valilikten ayrılırken her şey çok normaldi.  En ufak bir olağan üstü durum yoktu. Saat 6 gibi(18:00) vali beyle telefonla görüştüm. Fransa Konsolosluğunun bir sorunu vardı. Fransa da bir terör saldırısı olmuştu, onunla ilgili taziye ve dayanışma için Şehitler Köprüsü’nün rengini  Fransa Bayrağının renkleri haline getirme talimatı vermişti Vali Bey, onunla ilgili talimat vermiştim.  Şimdi ekranlarda fark etmiyorsunuzdur. Ama darbenin olduğu gece köprünün rengi Fransa Bayrağı rengindeydi.  Eve gittim. Saat 08:00 gibiydi.  Yine her şey normaldi. Kızımla sinemaya gittik.  Sinemaya giderken de her şey normaldi. Ama saat 10:00(22:00) gibi mesajlar gelmeye başladı.  Benim telefonuma düşen ilk mesajda, köprüde… köprü ibaresi geçince ilk mesajda, aklıma ilk köprünün renkleri geldi.  Bir problem mi var acaba renklerde diye, ama hepinizin bildiği o tanklar ve kapatma gibi mesajlar gelince, sinemayı terk ettim. Ve özel kalem müdürünü aradım.  Bana dedi ki, Valilikteyiz, darbe girişimi var, hemen araçlarınızı çağırın, bizden talimat bekleyin dedi ve ben eve geçtim. 
İkinci kez aradığımda, çatışmaya hazırlanıyoruz, Valilik işgalle karşı karşıya. Darbeciler valiliğin önünde. Mesajıyla bizden ikinci bir emir bekleyin ve gelmeyin dendi. Hemen eve geçtim ve Valilikten emir beklemeye başladım. Bu arada birkaç görüşme yaptım. Darbe tüm şiddeti ile artık televizyonda, anonslarla çok açıktı. Ve Hava limanına gittim.  Birçok İstanbullu’nun yaptığı gibi. Hava limansına gittiğimde tanklar vardı. Tankların önünden geçtim, canlı olarak gördüm, Vip’e gittiğimde, vipin ışıkları kapatılmış ve önünde 100-150 tane vatandaşımız toplanmış bekliyor.  Sivil plakalı bir araçla gittik. Şoför beni tanıttı. Vatandaş alkışladı, yanımdan ayrılmadı. Beraber viaypiye girdik, ışıkları açtırdım.  Kapalıydı ışıklar. Hava limanında benden başka vali yardımcısı yoktu. Bütün görevliler benimle beraber hava limanında bir harekat planı yapmaya başladı.  Çok enteresandır, O Zaman ki Milletvekili Mehmet Mertinerlerdi. Hava limanının yetkili personeli gelmeye başladı. Yetkililerin bana ilk verdiği bilgi, efendim henüz işgal edilmedi burası. Ama her an gelebilirler. Çünkü uçuşlar durmuş ve kule işgal altındaydı. Önünde tanklar vardı. Bir süre sonra Hava limanı Mülki İdare amiri de geldi. Birlikte bir planlama yaptık. Ve Ben üç gün Hava Limanı’ndan ayrılmadım. Ordaydım üç gün boyunca. Dehşetti. Cumhurbaşkanımız geldi. Gecenin ilerleyen saatlerinde ve sizlerinde izlediği o görüntüler, tankların geçişi, bombalanıyormuş gibi çıkarttığı seslerle oluşan panik ve hakikaten dehçet gecesi vardı. Bir darbe girişimi yoktu bir darbe vardı. Gözü kan bürümüş. Gerçekten hainler vardı karşımızda. Ama bence darbeyi engelleyen vatandaşlarımız. Elinde  Türk Bayrağıyla. Cumhurbaşkanımızın  liderliğinde ve mesajıyla Hava limanına gelip darbecilerin karşısına durmasıydı. İstanbul’un her noktasında İstanbullu o kararlı duruşunu gösterdi.  Evet. Şehitler verdik. Çok büyük acılar çektik, gazilerimiz oldu. ama şu an sizlerle birlikte Anamurda da görüyorum ki, 4. Yılında biz Anamurlular olarak buradan Tüm Türkiye’ye aynı mesajı paylaşıyoruz. Bu tür hainlere asla izin vermeyeceğiz. Bizim tavrımız mazlum milletlere örnek olacak ve bundan sonra bu ülkede darbe asla olmayacak.” Dedi. Kaymakam’ın anısını Anamurlular ayakta alkışladı.