GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-10-2022 11:22

Karsan, İtalya’nın TPER Bologna firması ile anlaştı

Karsan, İtalya’da elektrikli toplu ulaşım dönüşümünde faaliyet gösteren TPER Bologna firması ile toplam 31 adetlik 18 metre elektrikli e-ATA otobüs alımı için sözleşme imzaladı.

Karsan, İtalya’nın TPER Bologna firması ile anlaştı

Karsan, İtalya’da elektrikli toplu ulaşım dönüşümünde faaliyet gösteren TPER Bologna firması ile toplam 31 adetlik 18 metre elektrikli e-ATA otobüs alımı için sözleşme imzaladı.

Karsan, İtalya’nın Bolonya şehrinin toplu taşıma sistemleri için 24 adet kesin, 7 adet opsiyonel olmak üzere 18 metrelik elektrikli otobüs ihalesini e-ATA modeli ile kazandı.

İhale ile otobüs alımının yanı sıra, araçların bakım hizmetinin de 18 yıl boyunca Karsan tarafından sunulması öngörülüyor. Araçların teslimatının ise 2023 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Karsan’ın İtalya yapılanmasında hareketli bir döneme girdiğini vurgulayan Karsan CEO’su Okan Baş, “İtalya’da elde ettiğimiz başarılara yenilerini eklemenin gururunu yaşıyoruz. e-JEST ve e-ATAK satışlarımızdan sonra şimdi de e-ATA ile İtalya pazarında giderek genişliyoruz. Ayrıca kazandığımız bu ihaleyle, İtalya’da 18 metre sınıfında ilk pantograf elektrikli otobüs satışını yine biz gerçekleştirdik. Karsan olarak, ilerleyen dönemde İtalya’da ciddi bir büyüme hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İmza attığımız bu dönüşüm, diğer Avrupa ülkeleri ile sürecek”

Baş, Karsan’ın İtalya’da elde ettiği konumun pazara özel olarak oluşturulan yapılanmaları ile daha da kuvvetleneceğini vurgulayarak, “Elektrikli araçlar konusunda İtalya pazarı özelinde ciddi hedeflerimiz var. Önümüzdeki yıl İtalya’nın dört bir yanında elektrikli araçlarımızla hizmet vereceğiz. Daha önceki imza attığımız diğer ihalelerle 75 adede ulaşan İtalya’daki elektrikli araç filomuzu yeni anlaşmamızın ardından gelecek sene sonunda 106 adede çıkaracağız. İtalya pazarında imza attığımız bu dönüşüm diğer Avrupa ülkeleri ile devam edecek.” dedi.

Kazandığı son ihalenin ardından elektrikli otobüs alım sözleşmesi kapsamında 18.2 milyon euroluk sözleşmeye imza atan Karsan, ihale çerçevesince elektrikli otobüslerin yanı sıra, araçların bakım hizmetinin sunulması öngörülüyor.

Karsan’ın sözleşme imzaladığı TPER Bologna firması'nın İtalya’da Emilia-Romagna bölgesinin en büyük yolcu taşıma şirketi olarak bilindiği belirtildi. Bolonya kentinin toplu ulaşımını yapan kamu şirketi olan TPER Bologna, şehrin toplu taşıma sistemlerinde yaşanan dönüşümde de faaliyet gösteriyor.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi