GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2023 09:14   Güncelleme : 25-01-2023 09:14

Karışık seyir

Son günlerde hızla ayrışan Fed – ECB söylemleri nedeniyle piyasa oldukça hareketli. Fed tarafında daha yumuşak söylemlerle birlikte faizin 25 baz puan artırılması konuşuluyorken ECB tarafında 50 baz puanlık faiz artışı tartışılıyor.

Karışık seyir

Son günlerde hızla ayrışan Fed – ECB söylemleri nedeniyle piyasa oldukça hareketli. Fed tarafında daha yumuşak söylemlerle birlikte faizin 25 baz puan artırılması konuşuluyorken ECB tarafında 50 baz puanlık faiz artışı tartışılıyor. Enflasyonun yükselmeye başladığı dönemlerde FED daha sıkı ve erken önemler alarak sonuçlarını almaya başlamasından sonra daha az agresif olmaya başladı. Fakat ECB tarafında daha yumuşak başlayan faizenflasyon süreci ECB’yi 2023 yılında daha şahin davranmaya itiyor. Avrupa borsalarında günün genelinde satıcılı seyir etkili olsa da ECB üyesi Simkus’un Şubat ayı toplantısında 50 baz puan faiz artışına devam etmesinin gerektiğini ve ECB’nin faiz artırım hızını yavaşlatmaması gerektiğini belirtmesinin ardından kayıplarını hızla telafi edip günü yatay pozitif tamamladı.

ABD borsaları ise Fed gündeminden bağımsız olarak haftaya güçlü bir yükselişle başlamasına rağmen karışık gelen bilançolar nedeni ile kaydettiği yükselişi korumakta zorlandı. Sonrasında ise ABD borsalarının negatif başlamasının ardından gelen veriler piyasanın imdadına yetişti. İmalat PMI verisinin 46,2 seviyesinden 46 seviyesine çıkması beklenirken, beklentilerin üzerinde gelerek 46,8 olarak açıklandı. Fakat PMI verisi her ne kadar beklentilerden iyi açıklanmış olsa da, ABD’de üst üste 7. ayda da 50 seviyesinin altında gerçekleşmiş olması daralmaya işaret etti.

Asya tarafında Çin piyasaları bu hafta boyunca kapalı olacak . Ayrıca Hong Kong, Güney Kore, Tayvan, Malezya, Singapur piyasaları da kapalı olacak. Asyada tek açık olan taraf olan Japonya'da ise imalat sektörü PMI endeksi Ocak ayında beklentinin altında geldi. Ancak bileşik PMI bir önceki aya göre toparlandı. Asya tarafında açık olan piyasalar genelde pozitif seyrediyor

Brent petrol’de küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeler nedeniyle bir önceki gün yaşanan düşüşün ardından, COVID-19 tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte en büyük ithalatçı Çin'de talep toparlanması umutlarının destek sağlamasıyla sabah saatleriyle birlikte toparlandı. Brent ham petrolü vadeli işlemleri, bir önceki seansta %2,3 düştükten sonra bu sabah itibariyle %0,7 yükselerek 86,72 dolara ulaştı. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri ise ABD ham petrol stoklarındaki açıklanan artışın ardından %1,8 düşerek varil başına 80,59 $'a ulaştı.

Bugün ise yurt içinde kapasite kullanım oranı, reel kesim, hizmet ve perakende güven endeksleri takip edilecek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, ECB'nin Şubat ayından sonrası için herhangi bir spesifik faiz artırımı için taahhütte bulunmaması gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Litvanya Merkez Bankası Başkanı Gediminas Simkus, işçi ücretlerinde büyük artışlar yapıldığını ve çekirdek enflasyon baskılarının güçlü olmaya devam ettiğini öne sürerek ECB'nin faizleri 50 baz puan artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

JPMorgan'ın baş piyasa stratejisti Marko Kolanovic bu yılın ilk yarısında hisse senedi piyasasında yüzde 10 veya daha fazla düzeltme beklediğini belirterek, hisse senedi piyasası için "tamamen negatif" olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasıyla ülkenin temerrüde düşmesini önlemek için yeni önlemlerin uygulamaya konulduğunu bildirdi.

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi, bu on yılın kazananının gelişmekte olan ülke hisseleri olacağını öngördü. ABD piyasalarına kıyasla gelişmekte olan ülkelere yönelik olumlu beklentiler artıyor.

Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) eski baş ekonomisti Kazuo Momma, Banka'nın ücret artışlarının ivme kazanıp kazanmadıklarını görmek için Ağustos ayına kadar bekleyecek.

ABD Enerji Bakanlığı(DoE) Enerji Bilgi Yönetimi (EIA) tarafından açıklanan haftalık petrol stoklarında az da olsa artış bekleniyor. WSJ tarafından hazırlanan ankete göre, DoE petrol stoklarının 0,1 milyon varil artacağı tahmin ediliyor. Petrol stokları geçen hafta 8,4 milyon varil yukarı geldi.

Avustralya'da 2022 yılının son çeyreğinde enflasyon, piyasa beklentilerini de aşarak son 32 yılın en yüksek seviyesine geldi.

Çin, 2021'de sınai ve fikri mülkiyet alanında en fazla patent başvurusunun yapıldığı ülke olurken patentlerle korunan özgün buluşların ekonomiye sağladığı katma değer bakımından ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin gerisinde kaldı.

Bugün 11:00 ’de SAN-EL MÜHENDİSLİK ELEKTRİK TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET A.Ş’nın genel kurul toplantısı yapılacak.

ATLAS-Atlas Menkul Kıymetler YO 2022 yılı 12 aylık konsolide olmayan net dönem karı 109.303.870 TL (Önceki 12.426.561 TL )

MTRYO-Metro Yatırım Ortaklığı 2022 yılı 12 aylık konsolide olmayan net dönem karı 109.438.162 TL (Önceki 11.152.311 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi