GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2022 14:09

Karamollaoğlu: “Seçimlere de iktidara da hazırız”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karamollaoğlu: “Seçimlere de iktidara da hazırız”

Saadet Partisi olarak çalışmalarına hız verdiklerini belirten Karamollaoğlu, “Son hazırlıklarımızı da gözden geçiriyor, aynı zamanda hem masa başında hem de sahada aktif bir şekilde çalışıyoruz. Sözlerimin hemen başında şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; Saadet Partisi kadroları olarak biz, ruhen ve fiziken seçimlere de iktidara da hazırız.” dedi.

Karamollaoğlu, teşkilatlarının tüm kademelerinin özverili çalışmalar yürüttüğünün altını çizerek, “İl ve İlçe Başkanlıklarımız, Kadın ve Gençlik Kollarımız yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Sözün burasında, Genel Merkez Kadın Kollarımızın geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği Hayata Değer Katan Kadınlar programının hakikaten özel ve güzel bir program olduğunu vurgulamak isterim. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nün hemen ertesinde çok anlamlı bir programı icra etti.” diye konuştu.

Yaklaşık bir yıldır partililerle epey yol kat ettiklerini söyleyen Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Hepinizin malumu olduğu üzere pazartesi günü, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş’ ile ilgili anayasa değişikliği teklifimizi kamuoyu ile paylaştık. Yeni anayasa teklifimiz sadece 6 siyasi partinin değil, 85 milyonun hassasiyet ve beklentileri dikkate alınarak hazırlandı. Aslında biz bu teklifle Anayasa'yı bütün olarak ele alıp, değiştirme iddiasında değiliz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'e geçerken, yeni sistemin daha verimli bir anlayışla yürütülmesini temin etmek için elzem olan konuları ele aldık. Milletimizin ihtiyaç ve beklentilerine uygun bir sistemin ortaya çıkması için azami çaba gösterildi.”

“Bu Anayasa taslağı; ortak aklın, istişarenin ve uzlaşının ürünüdür”

Karamollaoğlu, hazırladıkları çalışmanın yeni bir hükümet sistemi değişikliğinden ibaret olmadığını dile getirerek, “Biz yeni bir anlayışla; her koşulda ‘hürriyeti esas alan’ ve 85 milyonun ‘insan onuruna yaraşır’ bir şekilde hayat süreceği yeni bir Türkiye'yi inşa edeceğimizin altını çiziyoruz. Bu Anayasa’da; tahakküm değil eşitlik, çifte standart değil adalet, baskı değil insan hakları olacaktır. Bu Anayasa’da; milletin özgürlüğü, refahı ve huzuru esas alındı. Ve bilinmelidir ki; bu Anayasa taslağı, tek bir adamın iki dudağı arasından çıkmış değildir. Bu taslak; ortak aklın, istişarenin ve uzlaşının ürünüdür.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemiz bir çıkmaza sokulmuştur”

Türkiye’nin hem toplumsal hem de yapısal olarak çıkmaza sokulduğunu öne süren Karamollaoğlu, “Ne yazık ki karşımızda şöyle özetleyebileceğimiz vahim bir tablo durmaktadır: Yüksek enflasyon, işsizlik, borçluluk ve giderek artan cari açık, halkın büyük çoğunluğunu esir almış bir yoksulluk, tepeden tırnağa bir israf, rüşvet ve yolsuzluk düzeni. Açıktır ki Türkiye, sadece son birkaç yılda bu denli kötü bir tablo ortaya çıkaran bir sistemle ilerleyemez.” dedi.

“Bütçe bir hükümetin kimliğidir, ekonomi anlayışının aynasıdır”

Karamollaoğlu, 2023 bütçesinin faize ayrılan payının 550 milyar TL olduğunu hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Peki aynı bütçede tarıma ayrılan pay ne kadar? Sadece 64 milyar lira. Tarım Bakanı, sanki bakanlığın tüm bütçesi çiftçiye verilecek gibi bir mantıkla ortaya çıkıyor. Dikkat edin, bir kere bile 18 sene önce kendi çıkardıkları kanunda yer alan ‘Milli Gelirin yüzde 1'inden azı tarıma ayrılamaz’ hükmü uygulanmadı. Tarıma destek için ayırdıkları pay 64 milyar, peki ayrılması gereken tutar en az ne kadardı? Yaklaşık 160 milyar lira. Yarısı bile verilmiyor.”

“Dikkatleri başka yerlere çekmek için sürekli ‘sis bombası’ atılıyor”

Türkiye’nin köklü yapısal dönüşümlere ihtiyacı olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, “İşte iktidar bu gerçeklerin konuşulmasını önlemek için, her zaman yaptığı gibi soyut, afaki ve hamaset dolu cümlelerle süreci yönetmeye çalışıyor. Sürekli gündemin ortasına ‘sis bombaları’ atıyorlar ki, dikkatler başka yerlere çevrilsin. İktidar yetkililerinin yaptığı her açıklama; güveni tesis edeceğine, endişeyi arttırıyor.  Yeni Anayasa teklifimiz, bu değişimin en önemli adımlarından birisidir. Bizler adil, güçlü, müreffeh ve demokratik bir Türkiye’yi kurmaya kararlıyız.” diye konuştu.

“Bugünkü iktidarı, zihniyeti ve sistemi değiştireceğiz”

Karamollaoğlu, vatandaşlara seslenerek, "’-mış gibi yapan’ bu iktidarı, bu zihniyeti ve ‘her şeyin tek bir kişinin iki dudağı arasından çıkan söze göre şekillendiği’ bu sistemi hep birlikte değiştireceğiz. Milyonlarca insanın sabahın ayazında, gecenin karanlığında işe gidip, gün boyu alın teri döktükten sonra eline geçen parayla bir kilo peyniri dahi zor alabilmesi karşısında hepimize düşen sorumluluklar var; hem siyasiler olarak hem de vatandaşlar olarak bunu asla unutmayalım.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi