GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-04-2021 11:16   Güncelleme : 11-04-2021 11:17

KARADENİZ'İN BARIŞ DENİZİ OLMASINI İSTİYORUZ″

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yaptıkları toplantının ardından birlikte kameraların karşısına çıktılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım'ın ilhakını tanımama yönündeki kararı teyit ettiklerini belirtti ve "Karadeniz'in bir barış, huzur ve iş birliği denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir" dedi. Zelenskiy ise Türkiye'nin egemenliklerini desteklemesini son derece önemli bulduklarını kaydetti. .

KARADENİZ'İN BARIŞ DENİZİ OLMASINI İSTİYORUZ″

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yaptıkları toplantının ardından birlikte kameraların karşısına çıktılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım'ın ilhakını tanımama yönündeki kararı teyit ettiklerini belirtti ve "Karadeniz'in bir barış, huzur ve iş birliği denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir" dedi. Zelenskiy ise Türkiye'nin egemenliklerini desteklemesini son derece önemli bulduklarını kaydetti.

Erdoğan ve Zelenskiy, toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

"Türkiye olarak Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir şekilde savunduk. Kırım'ın ilhakını tanımama yönündeki prensip kararımızı bir kez daha teyit ettik. Ukrayna'nın uluslararası toplumu Kırım konusunda bir araya getirmeyi hedefleyen girişimi destekledik. Bu girişimin Kırım Tatarları dahil olmak üzere tüm Kırım halkları, Kırım ve Ukrayna'nın geneli için olumlu neticelere vesile olmasını arzu ediyoruz.

"KARADENİZ'İN BARIŞ DENİZİ OLMAYA DEVAM ETMESİ TEMEL HEDEFİMİZDİR"

Anavatanlarını terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarı kardeşlerimizin hayat standartlarının iyileştirilmesi bizim için tarihi ve insani bir mesuliyettir. Ukrayna ile bu konuda fikir birliği içinde olduğumuzu görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kırım Tatarı soydaşlarımız için konut ve camii inşaası projelerimiz mevcuttur. Konut projesine ilişkin olarak az önce ilk somut adımı atmış olduk. Cami projesinde de yakın zamanda ilerleme kaydetmeyi ümit ediyoruz.

Karadeniz'in bir barış, huzur ve iş birliği denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir. Ortak coğrafyamızda ne surette olursa olsun gerilimin artmasını arzu etmiyoruz. Ateşkesin sürdürülmesini temenni ediyoruz. Bu hususta gereken her türlü desteği vermeye hazırız. AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, Donbass bölgesinde zor şartlarda istikrarın tesisi ve ateşkesin devamı konusunda üstlendiği görevi sürdürüyor, sürdürmelidir. Kuruluşundan bu yana AGİT'e bugüne kadar sağladığımız desteği bundan sonra da devam ettireceğiz.

"İŞ BİRLİĞİMİZ HİÇBİR SURETTE ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE KARŞI BİR GİRİŞİM DEĞİLDİR"

Ukrayna ile ilişkilerimizde savunma sanayii bir diğer önemli boyutu teşkil ediyor. Siyasi ve savunma konularının birbiriyle bağlantısını dikkate alınarak Dışişleri ve Savunma Bakanlığımızın katılımıyla 2+2 platformunda görüşmelerimizi başlattık. Bu şekilde ülkelerimiz arasındaki eş güdümü pekiştiriyoruz. İş birliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir. Ticaret hacmimizin salgından etkilenmesi, ikili ticaretimizin oturduğu sağlam temellerinin, ekonomilerimizin karşılıklı olarak birbirini tamamlamaktadır. Müzakerelerine devam ettiğimiz Serbest Ticaret Anlaşması'nı da en kısa zamanda imzalayarak 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize hızlı şekilde ulaşacağımıza inanıyorum. 

"TÜRK VE UKRAYNA VATANDAŞLARI SADECE KİMLİK KARTLARIYLA BİRBİRLERİNİN ÜLKELERİNİ ZİYARET EDEBİLİYOR"

Türk ve Ukrayna vatandaşları karşılıklı olarak pasaportsuz, sadece kimlik kartlarıyla birbirlerinin ülkelerini ziyaret edebiliyor. Malumunuz, güvenli turizm sertifikasıyla misafirlerimizi risklerden en uzak şekilde ağırlayacak bir sistem kurduk. Geçen seneden edindiğimiz tecrübelerle geliştirdiğimiz tedbirler ve kitlesel aşılama kampanyamız sayesinde Ukraynalı dostlarımızı bu yıl da güvenli bir ortamda misafir edeceğiz."

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin konuşmasından satır başları ise şöyle:

"ERDOĞAN'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZE YÖNELİK DESTEĞİNİ DUYMAKTAN ÖTÜRÜ MUTLU OLDUM"

"Bu sene devletlerimiz arasındaki stratejik ortaklığın 10. yıldönümünü kutluyoruz. Bu ortaklığın sözde olmadığını gerçek işlerle ve galibiyetle desteklendiğini gösteriyor. Bugün geçici olarak işgal edilmiş Ukrayna toprakları olan Donbass ve Kırım hakkında Türk tarafına bilgi verdim. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırım Platformu formatına ve 23 Ağustos'ta gerçekleştirilecek törene katılacağı için teşekkür ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkanı’ndan toprak bütünlüğümüze yönelik desteğini duymaktan dolayı mutlu oldum. Konut inşası anlamında imzalanan anlaşmanın hayırlı olmasını diliyorum. Kırım'da göç ettirilen kişiler için 500 konut inşa edeceğiz. Geleneksel olarak ticari ve ekonomik ilişkilerimiz bağlamında ikili ticaretimizin serbestleştirilmesi önemlidir.

“UÇAK YAPIM ALANINDA İŞ BİRLİĞİMİZİ DE ELE ALDIK”

Bugün Türk yatırımları açısından Ukrayna'da perspektifi olan alanları anlattım. Bunun yanı sıra hükümetimiz 2023 yılına kadar öncelikli yatırım proje listesini onayladı. Altyapı, havaalanı, ulaşım gibi kapsamlı projeler yer alıyor. Bununla birlikte enerji alanında, savunma sanayi alanında iş birliğimizi ele aldık. Sayın Cumhurbaşkanı ile uçak yapımı alanında iş birliğimizi de ele aldık. Söz konusu alan her iki ülke için de önemlidir."