GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-11-2020 11:56

Karadenizde ABD Destroyeri Rusya’yı Endişelendiriyor

Haber Merkezi-Amerika Birleşik Devletlerinin Karadeniz de ilerlemesini sürdüren savaş gemisi, Rusya’nın tedirgin olmasına neden oldu. ABD yaptığı açıklamada, Füze destroyeri, USS Donald Cook’un devriye amacıyla Karadeniz'e doğru ilerlediği duyuruldu.

Karadenizde ABD Destroyeri Rusya’yı Endişelendiriyor

Haber Merkezi-Amerika Birleşik Devletlerinin Karadeniz de ilerlemesini sürdüren savaş gemisi, Rusya’nın tedirgin olmasına neden oldu. ABD yaptığı açıklamada, Füze destroyeri, USS Donald Cook’un devriye amacıyla Karadeniz'e doğru ilerlediği duyuruldu. ABD Deniz Kuvvetleri bünyesindeki Altıncı Filo’dan yapılan açıklamada, güdümlü füze destroyeri USS Donald Cook’un devriye amacıyla Karadeniz'e girmek üzere Çanakkale Boğazı’na giriş yaptığı belirtildi.
Altıncı Filo Twitter hesabından yapılan açıklamada, “75 borda numaralı USS Donald Cook, boğazdan Karadeniz’e geçişe başladı. Rusya Savunma Bakanlığı, destroyerin Karadeniz’e giriş yaptığını ve Karadeniz Filosu tarafından takibe alındığını açıkladı.
ABD Donanmasının gemileri, NATO müttefiklerimize ve ortaklarımıza destek amacıyla bu sularda düzenli olarak devriye geziyor” ifadelerine yer verildi. USS Donald Cook, bu yıl içinde Karadeniz’e girecek olan yedinci Amerikan savaş gemisi. Sputnik’in haberine göre Merkez karargahı İtalya’nın Napoli kentinde bulunan Altıncı Filo, Avrupa ve Afrika’da ABD’nin ulusal çıkarlarını desteklemek, güvenlik ve istikrarı korumak amacıyla sıklıkla NATO müttefikleri ve ortakları ile birlikte çok çeşitli savaş ve deniz operasyonları yürütüyor. Diğer yandan Rusya Savunma Bakanlığı, ABD Donanmasına ait güdümlü füze destroyeri USS Donald Cook’un Karadeniz’e giriş yaptığını ve Karadeniz Filosu tarafından takibe alındığını duyurdu.
Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma Yönetim Merkezi’nden yapılan açıklamada, Karadeniz sularına giren USS Donald Cook destroyerinin Karadeniz Filosu tarafından takibe alındığı belirtildi. Açıklamada, “Karadeniz Filosunda yer alan güçler ve araçlar, 23 Kasım 2020’de Karadeniz sularına giren ABD Donanmasına ait USS Donald Cook destroyerinin eylemlerini takibe adı” ifadelerine yer verildi.