EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-04-2021 11:50   Güncelleme : 10-04-2021 11:51

KARABAĞLAR'IN PLANLARI MESLEK ODALARINA ANLATILDI

Karabağlar Belediyesi, revizyon imar planlama sürecini daha sağlıklı yürütmek için Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı bazı odalarla görüş alışverişinde bulundu. Oda yöneticileri, planlama süreciyle ilgili düşüncelerini doğrudan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve belediyenin bu konuyla ilgili çalışan bürokratlarına aktarma olanağı buldu..

KARABAĞLAR'IN PLANLARI MESLEK ODALARINA ANLATILDI

Karabağlar Belediyesi, revizyon imar planlama sürecini daha sağlıklı yürütmek için Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı bazı odalarla görüş alışverişinde bulundu. Oda yöneticileri, planlama süreciyle ilgili düşüncelerini doğrudan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve belediyenin bu konuyla ilgili çalışan bürokratlarına aktarma olanağı buldu.

Karabağlar Belediyesi Başkanlık Makamı’nda gerçekleştirilen buluşmaya, Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman, Başkan Yardımcısı Yelda Tuna, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Özhan Kaynarca’yla Şube Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Yıldırım, Şehir Plancıları Odası İzmir Şube yöneticileri Yusuf Ekici ve Zafer Mutluer katıldı.

"MODERNLEŞTİRMEYE KARARLIYIZ"

Değerlendirme toplantısının açılışında konuşan Başkan Selvitopu, çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu Karabağlar’ı modern hale getirmeye ve geleceğe taşımaya kararlı olduklarını vurguladı.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar ve gelinen nokta konusunda ayrıntılı bilgi vermek; oda temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunmak amacıyla bu toplantının düzenlendiğini belirten Başkan Selvitopu, şunları söyledi:

“Süreci doğru ve sağlıklı götürmek büyük önem taşıyor. Bu kapsamda sizlerin görüş ve eleştirileri bizler için yol gösterici olacak. Yapılaşma konusunda sıkıntılı bir ilçeyiz ve bu sorunlara mutlaka çözümler üretmek zorundayız. 2014 yılında göreve geldiğimden bu yana planlama konusunda çalışma arkadaşlarımla birlikte yoğun çaba harcıyoruz. Bugüne kadar da önemli mesafeler aldık. Çok sayıda planın onama süreci bitti. Şu anda 4. etap çalışmaları yürütülüyor. Bu konuda doğruları yapmaya çalışan bir yerel yönetimiz.”

ONAY BEKLENİYOR

Karabağlar’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve kısmen Karabağlar Belediyesi’nin yetkili olduğu kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili de oda yöneticilerine bilgi veren Başkan Selvitopu, “Osman Aksüner, Aşık Veysel mahalleleriyle Aydın Mahallesi’nin bir bölümünü kapsayan 110 hektarlık alanda planlama yetkisi bize verildi. Hazırladığımız revizyon imar planlarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yaklaşık 2 yıldır onay bekliyoruz. Planlar onaylanıp uygulanmasına başlandığında bölgenin çehresi değişecek. Karabağlar’daki diğer benzer alanlara da örnek oluşturacak” dedi.

Oda yöneticileri de buluşma nedeniyle Başkan Selvitopu’na teşekkür etti. Daha sonra yapılan ayrıntılı teknik sunumla ilgili görüşlerini de Başkan Selvitopu ve bürokratlara aktarma olanağı buldu. Toplantıda oda yöneticilerine, bakanlıktan onay beklenen 110 hektarlık alanın 3 boyutlu görselleri de sunuldu.