DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-08-2022 21:10   Güncelleme : 04-08-2022 21:10

Kamboçya Başbakanı Hun Sen Wang Yi’yi kabul etti

Kamboçya Başbakanı Hun Sen dün Phnom Penh'de Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen Wang Yi’yi kabul etti

Kamboçya Başbakanı Hun Sen dün Phnom Penh'de Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

Hun Sen, Tek Çin ilkesini kararlılıkla izleyeceklerini, Taiwan’ın Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul ettiklerini belirtti.

Hun Sen Wang Yi’yle yaptığı görüşmede, öncelikle Çin Komünist Partisi’nin 20. Ulusal Kongresi’nin başarılı bir şekilde düzenlenmesi dileğini iletti.

Taiwan konusunda Kamboçya’nın Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden her türlü girişim ve açıklamaya kararlılıkla karşı çıktığını dile getiren Hun Sen, Çin’in çekirdek çıkarlarını savunmasını desteklemeye devam edeceklerini ve 1 milyar 400 milyonluk Çin halkının yanında kararlılıkla duracaklarını vurguladı.

İki ülkenin Kuşak ve Yol inşası işbirliğinde kaydedilen zengin sonuçların iki ülke halkına büyük faydalar getirdiğini hatırlatan Hun Sen, Çin’le beraber kader ortaklığı inşasını hızlandırmaya, iki ülkenin kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini derinleştirmeye, ekonomi ve ticaret, altyapı tesisleri, mineral, enerji, tarım ve savunma dahil tüm alanlarda işbirliğini hızlandırmaya istekli olduklarını ifade etti.

Wang Yi ise, Kamboçya’nın Tek Çin ilkesine bağlı kalmasını ve çekirdek çıkarlarda Çin’e destek vermesini takdir etti.

Wang Yi, ABD’nin Taiwan sorunundaki provokasyon girişiminin tesadüf olmadığını, özenle planlanan bir saçmalık olduğunu vurguladı. Wang Yi, ABD’nin Taiwan meselesiyle Çin’in kalkınmasını engelleme komplosunun başarılı olamayacağı gibi, Taiwan’ın mutlaka bir gün anavatana kavuşacağını dile getirdi.

Çin’in de Kamboçya’nın kalkınma sürecinde güvenilir ortağı ve güçlü destekçisi olduğuna dikkat çeken Wang Yi, Kamboçya’yla beraber iki ülkenin egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını korumaya, diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmeme yönündeki uluslararası ilişkilerin temel normunu savunmaya hazır olduklarını söyledi.

Çin ve Kamboçya’nın Kuşak ve Yol’un nitelikli inşasında elde ettiği zengin sonuçların, büyük bir gelişme potansiyelini gösterdiğine işaret eden Wang Yi, Çin’in Kamboçya’nın talebine göre aşı yardımına devam etmenin yanı sıra, Kamboçya’dan daha fazla kaliteli tarımsal ürünler ithal edeceğini, Kamboçyalı öğrencilerin Çin’de eğitime dönmelerine kolaylık sağlamak amacıyla uçak seferlerini arttıracağını açacağını belirtti.

İki taraf, bölgesel işlerdeki temas ve eşgüdümün güçlendirileceğini, ASEAN’ın merkezi konumda olduğu bölgesel işbirliği çerçevesinde ısrar edileceğini, bölgede bloklar arasında zıtlaşma yaratılmasına karşı çıkılacağını belirtti.

İki taraf ayrıca, Myanmar sorunu ve Ukrayna krizi gibi konularda fikir alışverişinde bulundu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin