GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2020 12:26

Kalınörendeki Hazine Talanına Soruşturma

Anamur Kalınören Mahallesi’nde bir süredir zeytin diklip telle çevirmek sureti ile yapılan hazine arazisi sahiplenmesi mahalle sakinlerini hem tedirgin etti, hem de harekete geçirdi. Mahalle sakinleri, arazileri telle çevrilip zeytin dikilmesine karşı olduklarını vurgulayarak, yetkililerden olayın aydınlatılmasını istiyorlar.

Kalınörendeki Hazine Talanına Soruşturma

Anamur Kalınören Mahallesi’nde bir süredir zeytin diklip telle çevirmek sureti ile yapılan hazine arazisi sahiplenmesi mahalle sakinlerini hem tedirgin etti, hem de harekete geçirdi. Mahalle sakinleri, arazileri telle çevrilip zeytin dikilmesine karşı olduklarını vurgulayarak, yetkililerden olayın aydınlatılmasını istiyorlar. Konu ile ilgili yetkililer harekete geçti ve hazine arazilerinin sahiplenilmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı.  
Edinilen bilgiye göre, Kalınören mahallesindeki yerleşim alanı ile orman arasında kalan bölümdeki hazine arazisinde bazı kişiler tarafından tel örgüyle çevrilerek sahiplenilen yerlere zeytin fidanları dikildi. Mahalle sakinleri hazine arazisinin sahiplenilmesine ve paylaşılmasına tepki gösterirken, ihbar üzerine bölgeye gelen polis ekipleri tutanak tuttu. Düzenlenen tutanakların gönderildiği savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken, Anamur Orman İşletme Müdürlüğü de bölgede ormanlık alana girilip girilmediğini belirlemek üzere inceleme başlattı. 2.Derece Arkeolojik Sit Alanı olan Titiapolis Antik Kenti yakınındaki bölgede sahiplenilen yerlerin etrafına çevrilen tel örgülerin yerinde durduğu gözlenirken, bazı fidanların söküldüğü bazılarının ise dikili halde bulunduğu görüldü. Hazine arazisine sınırları bulunan mahalle halkı ise devlete ait arazilere izinsiz birşey dikilemeyeceğini belirterek, yetkililerden sorumlular hakkında işlem yapılmasını istediler.
Kaynak:Anamur Gündem