KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 24-09-2021 09:51   Güncelleme : 24-09-2021 09:51

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİNE MERSİNLİ KADINLARDAN YOĞUN İLGİ

HABER MERKEZİ-İyilik İçin Sanat Derneği, “Genç Kadın Sanatçıların Yerel Kültür Politikalarının Gelişimine Katılımının Teşvik Edilmesi” projesi kapsamında Mersin'de projeye katılmak isteyen kadın sanatçılar ile buluştu.

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİNE MERSİNLİ KADINLARDAN YOĞUN İLGİ

HABER MERKEZİ-İyilik İçin Sanat Derneği, “Genç Kadın Sanatçıların Yerel Kültür Politikalarının Gelişimine Katılımının Teşvik Edilmesi” projesi kapsamında Mersin'de projeye katılmak isteyen kadın sanatçılar ile buluştu. Proje kapsamındaki illere ziyarette bulunan İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Emel Gökbel, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Bengi İspir Özdülger, Mezitli Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuran Kurtuluş, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Yüce, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Çiğdem Aladağ, Ressam Ahmet Yeşil, Ressam Kadir Akyol, Ressam Aynur Sakuçoğlu, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yöneticisi Ferda Er ile bir araya geldi. Ziyaretlerde proje hakkında bilgi paylaşımı yapıldı ve bölgede sanat faaliyetlerinin gelişmesine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

Proje hakkında bilgi verdiği sanatçılara yapılacak çalışmalardan bahseden İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt, amaçlarının kadınların yerel kültür politikalarının oluşturulması süreçlerinde etkin rol almaları, sanat platformlarının demokratik katılım hakkının yaygınlaştırılması ve genç kadın sanatçıların güçlendirilmesi olduğunu söyledi. Proje kapsamında ‘Sanat Elçileri Seçim Kurulu’ tarafından gerçekleştirilecek seçim süreci için başvuruların 26 Eylül 2021’e kadar uzatıldığını ifade eden Bozkurt, gördükleri ilgiden çok memnun kaldıklarını belirtti.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteği ile yürütülen “Genç Kadın Sanatçıların Yerel Kültür Politikalarının Gelişimine Katılımının Teşvik Edilmesi” projesi kapsamında İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yaklaşık 600 Bin TL’lik hibe desteği alan İyilik İçin Sanat Derneğitarafından Mardin, Van, Erzurum, Diyarbakır, Mersin, Nevşehir ve Sivas illerinden seçilecek ikişer kadın sanat elçisi,  İstanbul'da 5-8 Kasım 2021 tarihlerinde 4 gün sürecek ‘Sanat Elçileri Eğitmen Eğitimi’ne katılacak. Eğitmen eğitimi alan genç sanatçılar, daha sonra İyilik İçin Sanat Derneği’nin gözetmenliğinde geldikleri illere dönerek 15 kadın sanatçıya eğitim verecek. Eğitime katılan sanat elçileri ile kurulacak Türkiye Genç Kadın Sanatçılar Platformu, aldıkları eğitimler ışığında kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile sanat ortamının gelişimine katkı sağlayacaklar.