SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-03-2020 16:44   Güncelleme : 17-03-2020 18:55

İtalyada Doktorlar İnsan Seçiyorlar

Haber-Merkezi- İtalya da Yaşayan Türk akademisyen Senem Önen Tarantini,  corona virüsünden dolayı hastanelere gelen hastaların yoğun olmasından dolayı İtalyan doktorların insan seçmek zorunda kaldıklarını söyledi.  “Yalvarırım yapmayın.” Diyerek insanları kalabalık ortamdan uzak tutmak için verilen çalışma ve eğitim kısıtlamasının İtalyanlar tarafından tatil olarak algılandığını bu nedenle de ailelerin çocuklarını alarak kalabalık yerlere gitmeyi sürdürdüklerini kaydeden Senem Önen Tarantini,  “Bu bir tatil değil. Evlerinizden çıkmayın. Virüsü önemsemezlik yapmayın. Bu bir tatil değil. Tatil olarak algılamayın. “ dedi.

İtalyada Doktorlar İnsan Seçiyorlar

Haber Merkezi/Anamur-İtalya da Yaşayan Türk akademisyen Senem Önen Tarantini,  corona virüsünden dolayı hastanelere gelen hastaların yoğun olmasından dolayı İtalyan doktorların insan seçmek zorunda kaldıklarını söyledi.  “Yalvarırım yapmayın.” Diyerek insanları kalabalık ortamdan uzak tutmak için verilen çalışma ve eğitim kısıtlamasının İtalyanlar tarafından tatil olarak algılandığını bu nedenle de ailelerin çocuklarını alarak kalabalık yerlere gitmeyi sürdürdüklerini kaydeden Senem Önen Tarantini,  “Bu bir tatil değil. Evlerinizden çıkmayın. Virüsü önemsemezlik yapmayın. Bu bir tatil değil. Tatil olarak algılamayın. “ dedi.
Corona virüsünün dünya genelinde en çok etkilediği ikinci ülke olan İtalya'da çalışan Türk akademisyen Senem Önen, hem yaşadıklarını anlattı hem de uyarılarda bulundu. Önen, virüsün İtalya'da hızla yayılmasının sebebinin, eğitime verilen aranın tatil olarak anlaşılmasından kaynaklandığını söylerken, "Yalvarırım, lütfen sokağa çıkmayın" ifadelerini kullandı.
‘EVDE KALMAK YERİNE KAÇTILAR’
Alınan önlemlerin ciddiye alınmaması üzerine vakaların daha da yayıldığını anlatan Önen, “Lombardia bölgesinin ve Milano’nun olduğu bölgenin kırmızı bölge ilan edilmesi planlanıyordu. Bunu duyanlar evlerinde kalmak yerine oldukları yerden kaçtılar. Aralarında virüs taşıyan da vardı o sebeple diğer yerlere de yayıldı” diye konuştu.
 ‘DEPOLAMAYA GEREK YOK’
Sokağa sadece acil ihtiyaçlar için çıkıldığını ifade eden Önen, “Marketlerde gıda bulamıyor değiliz. Türkiye’de de marketlere gidip bir şeyler depolamanıza gerek yok. Haftada bir kere ve aileden sadece bir kişi alışverişe gidiyor. Marketlere numaralı olarak alıyorlar bizleri, belli bir sayı üzerindeki girişi kısıtladılar” dedi.

İşte O Uyarıların Videosu