TANITIM
Giriş Tarihi : 02-09-2021 22:09   Güncelleme : 02-09-2021 22:09

İnternet Rekabetinde Öne Çıkmak İçin SEO Çalışmalarından Faydalanabilirsiniz

Son zamanların en popüler kavramlarından biri olan SEO geniş çaplı arama motoru sonuçlarını etkileyen ve web sitelerinin rakiplerinin önüne çıkmasını sağlayan kapsamlı kurallar ve çalışmalar bütünü olarak ifade edilebilir.

İnternet Rekabetinde Öne Çıkmak İçin SEO Çalışmalarından Faydalanabilirsiniz

SEO çalışmaları web sitelerinin optimizasyonu sonucunda arama motoru sorgulama sonuçlarında daha iyi sonuçlar alınmasını, sağlar. Aslında SEO çalışmalarının temelinde ürünlerin ya da hizmetlerin çok daha geniş kitlelere ulaştırılabilmesi isteği yatar. SEO çalışmaları web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki sırası yükseltilerek ürün ya da hizmet satışının artması sağlanabilir.

Arama motoru optimizasyonu kavramının hayatımıza girmesi bu alandaki hizmetlerin ve popülaritesinin artmasına neden olmaktadır. Günümüzde pek çok tüketicinin tercihi, ürün ya da hizmet satın almadan önce arama motorlarına ilgili kelimeleri girerek arama yapmaktır. Arama sonucunda üst sıralarda çıkan siteleri ise genellikle daha cazip bulunmakta ve kullanıcılar bu siteleri kullanmaktadır. Buna nedenle arama motorlarında üst sıralarda yer almayan sitelerin, internet yoluyla tüketiciler tarafından bulunması ihtimalinin oldukça düşük olduğu kolaylıkla söylenebilmektedir.

Site ile ilgili kelimeler aratıldığı zaman, arama motorlarının siteyi söz konusu kelimeler ile en çok ilgili siteler arasında görmesini sağlamak içinyapılan yöntemlerin tamamı SEO olarak tanımlanabilmektedir. Bununla birlikte sitenin arama motorlarında en üst sıralarda çıkması başarılı sonuçlar elde edilmesi noktasında yeterli gelmemektedir. Arama sonuçlarında çıkan farklı kaynakların siteyi işaret etmesinin sağlanması gibi farklı yöntemler kullanılarak tercih edilirliğin artırılması gerekmektedir. Kurumsal SEO tam olarak bu hedeflerin gerçekleştirilmesi ve devamlılığının sağlanması için gereken çalışmaları planlamaya odaklanmaktadır. 

Kurumsal SEO çalışmaları; kurumun itibarının göz önünde bulundurulması gerekliliği dolayısıyla daha ciddi, doğal ve titizlikle derinlemesine bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kurumsal SEO uygulamalarının başarılı olabilmesi için şirket özelinde yapılması bir zorunluluk olarak kabul edilmektedir. Belirli bir strateji belirlenip bunun tüm sitelere uygulanmasının, beklenilen başarının yakalanmasını sağlaması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle her site için ayrı bir araştırma ve strateji belirleme sürecinin ardından şirketin ihtiyaçlarına, kısa ve uzun vadeli hedeflerine göre farklı kurumsal SEO çalışmaları belirlenmektedir. 

Profesyonel SEO hizmetleri kapsamında siteyle ya da ürünler ilgili anahtar kelimeler belirlenirken arama sıklığı gibi kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Doğru kelime seçimi yapılmazsa SEO çalışmalarından beklenen verimin alınmasının mümkün olmamaktadır. Kurumsal SEO uzmanları arama motorlarının sonuç listelemelerinde baktığı bilinen tüm içeriklere sahip olunmasını hedefler. Kelimeler; metin içinde, sayfanın web adresinde, etiketlerde, başlıklarda, içeriğin içindeki iç ve dış kaynaklı bağlantıların yanı sıra sitenin kaynak kodunda da aranacağı için bu bölümlerde ilgili kelimelerin kullanılmasına da özen gösterilmelidir. Bu sayede arama motorları sitenin ya da ürünün/hizmetin aranan kelimelerle ilgili olduğu algısıyla siteyi üst sıralarda listelemektedir.
Yerel SEO Çalışmalarına Gereken Önem Verilmeli

Yerel işletmelerin SEO çalışmalarını, standart çalışmalardan farklı bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ulusal çaptaki markalar tüm lokasyonlara yönelik SEO çalışmaları yapmasına karşın yerel SEO çalışmaları yalnızca işletmenin bulunduğu bölgedeki aramaları kapsama özelliğine sahiptir. Yerel SEO İzmir yazıldığı zaman, kullanıcının arama kriterlerine göre aradığı ürün ve hizmetleri sunan kendisine en yakın işletmelerin sıralanması sağlanmaktadır. 

Yerel SEO temelde bölgesel olarak konumlandırılmış site çalışmalarının optimize edilmesi olarak ifade edilebilecek bir kavramdır. Bu sayede markanın web sitesinin, herhangi bir kullanıcının arama motorlarında göreceği bölgesel sonuçlarda listelenmesi sağlanmaktadır. Yerel SEO çalışması; Google My Business optimizasyonu, NAP ve lokal incelemelerin düzenlenmesi çalışmalarını kapsamakta olup başarılı bir yerel SEO çalışması için mobil uyumluluk, anahtar kelime analizi, başlık etiketleri, URL yapısı, içerik alanlarına da özen gösterilmesi gerekmektedir. 

Yerel SEO çalışmaları; yerel konumlandırma yapmak ve hizmet bölgeleri içerisinde görüntülenmek için isteyen firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yerel konumlandırma çalışmaları bölgede bulunan potansiyel müşterilere ulaşılması, hizmet tanıtımlarının yapılması ve marka bilinirliğinin oluşturulabilmesi için artık bir zorunluluk olarak kabul edilmektedir. Yerel SEO çalışmaları sonucunda potansiyel kitlesine daha hızlı ulaşabilen firmalar; Google My Business sayesinde kendilerine olan geri dönüşleri takip edebilecekleri, kampanya ve hizmet duyuruları yapabilecekleri ücretsiz ve etkili bir mecraya da sahip olma şansını da elde etmektedir.
Simur Digital Hizmet Kalitesi İle Başarıyı Garantilemenizi Sağlar

Simur Digital; anahtar kelime sürecini sitenin hedeflenen kitleye ulaşması için gereken en önemli aşamalardan biri olarak kabul etmektedir. Kullanılan anahtar kelimeler arasında trafik oluşturmayan ve aranma hacmi bulunmayan kelimeleri tespit ederek gerekli düzenlemeleri yapmakta olan Simur Digital sektöre hitap edilmesini sağlayacak, potansiyel müşteri kitlesi bulunan ve aranma hacmine sahip kelimeleri de tespit edip gerekli ölçümleri gerçekleştirmektedir. Belirlenmiş olan kelimelerin çalışmanın yapıldığı markaya ne kadar trafik sağlayacağı ve bu anahtar kelimelerden ortalama olarak ne kadarlık bir süre içerisinde trafik alınabileceği konusunda detaylandırmaları yaparak markanın arama motorlarında en iyi performansı sergilemesi için ilk andan itibaren en doğru adımların atılması sağlamaktadır.