GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2021 15:07   Güncelleme : 05-05-2021 15:36

İNSAN KAÇAKÇILARININ ″AMELİYAT″ OYUNU PASAPORT POLİSİNE TAKILDI: 3 GÖZALTI

İstanbul Havalimanı’nda, ameliyat olmuş hasta taklidi yaparak başı sarılı halde uçağa binmeye çalışan Ortadoğu kökenli bir göçmen ile ona refakat ettiğini iddia eden şebeke üyesi İsrailli bir kadın ve bir erkek şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Kaçakçıların ‘VIP’ yöntem olarak başvurduğu ameliyat oyunu, başı sarılı halde ve tekerlekli sandalyeyle pasaport kontrolüne giren kişiden şüphelenilmesi ile ortaya çıktı..

İNSAN KAÇAKÇILARININ ″AMELİYAT″ OYUNU PASAPORT POLİSİNE TAKILDI: 3 GÖZALTI

HABER: EDDA SÖNMEZ 

İstanbul Havalimanı’nda, ameliyat olmuş hasta taklidi yaparak başı sarılı halde uçağa binmeye çalışan Ortadoğu kökenli bir göçmen ile ona refakat ettiğini iddia eden şebeke üyesi İsrailli bir kadın ve bir erkek şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Kaçakçıların ‘VIP’ yöntem olarak başvurduğu ameliyat oyunu, başı sarılı halde ve tekerlekli sandalyeyle pasaport kontrolüne giren kişiden şüphelenilmesi ile ortaya çıktı.

Türkiye'ye giriş izni olmayan kaçak göçmenleri yasa dışı yollarla yurda sokup buradan Avrupa ülkelerine kaçıran insan kaçakçıları, bu kez farklı bir yönteme başvurdu.

İnsan kaçakçılarınca “VİP servis” olarak nitelendirildiği belirtilen ve yurt dışına çıkarılan kişilere maliyeti oldukça yüksek olan bu yöntem, geçtiğimiz günlerde İstanbul Havalimanı’nda deşifre oldu.

İddiaya göre, Türkiye’ye gelen ve buradan da Avrupa ülkelerine kaçmaya çalışan asıl adı Mohamad Al-Jamal olan Lübnan asıllı bir göçmen, kendisine başka kişiler adına düzenlenmiş pasaport temin eden insan kaçakçıları ile anlaştı. Kaçakçılar, Al-Jamal’ı, "yeni ameliyat olmuş hasta" gibi makyaj yaparak elleri ve kafasını sarıp yurt dışına çıkarmayı planladı. Lübnan asıllı yolcu İstanbul Havalimanı'na geldi.

TEKERLEKLİ SANDALYE ÜZERİNDE ‘HASTA’ TAKLİDİNİ ŞÜPHE ÇEKTİ

Başında ve burnunda sargı bezleri olan kişinin yanında ise şebekenin refakatçı olarak kullandığı İsrail asıllı Ester Hana A.R. isimli bir kadın yer aldı. İddiaya göre şebekenin İsrailli üyesi kadın, refakatçisi olduğu kişi için yeni ameliyat olduğunu söyleyip, “Yürüyemiyor, konuşamıyor” diyerek yer hizmetleri görevlilerinden yardım talep etti.

Havalimanı görevlileri, tekerlekli sandalyeye aldıkları Lübnan uyruklu adama pasaport kontrolüne kadar eşlik etti. Refakatçi Ester Hana A.R., ameliyatlı olduğu söylenen Lübnan asıllı göçmenin "Mohammed Bannout" adına düzenlenmiş pasaportunu polise uzattı.

MASKE İNİNCE ORTAYA ÇIKTI

Pasaport kontrolündeki polis, ameliyatlı olduğu söylenen yolcunun maskesini indirmesini istedi. Maskesi indirilen yolcu ile pasaporttaki fotoğrafı karşılaştıran polis durumdan şüphelindi.

Daha önce başkalarına ait pasaport ile Avrupa ülkelerine göçmen kaçıran kaçakçıların akıl almaz yöntemlerine karşı uyarılan pasaport polisi, söz konusu yolcuyu daha dikkatle inceledi. Yolcu, davranış ve hareketlerinden şüphelenilerek risk analiz odasına davet edildi.

Yolcunun yüz hatları ve parmak izi kontrolü yapıldı. Pasaport ile yolcu arasında uyuşmazlık tespit edildi. Fotoğraftaki ile engelli sandalyesindeki kişinin kaş yapılarındaki farklılığı tespit eden polis, Havalimanı Emniyet Müdürlüğü ekiplerine haber vererek 2 yolcuyu gözaltına aldırdı.

TEKERLEKLİ SANDALYE ÜZERİNDE GELDİ, YÜRÜYEREK GÖZALTI ODASINA GİTTİ

Gerçek kısa sürede ortaya çıktı. Ameliyat olduğu söylenen ve tekerlekli sandalye ile pasaport kontrolüne kadar gelen yolcunun kaçak göçmen olduğu ve herhangi bir cerrahi müdahaleden geçmediği anlaşıldı. Yapılan kontrollerde Lübnan asıllı göçmenin hiçbir yarasının bulunmadığı ve ameliyat izinin olmadığı belirlendi. Havalimanına tekerlekli sandalyeyle giren kişi ve yanında refakatçı olduğunu söyleyen şebeke üyesi kadın, yürüyerek gözaltı odasına götürüldü. Yapılan araştırmalarda, yolcunun gerçek adının "Mohammed Bannout" değil, “Mohamad Al-Jamal” olduğu belirlendi.

ÜÇ ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI 

Polise verdiği ifadesinde Avrupa ülkelerine kaçmak istediğini ifade eden Al-Jamal, göçmen kaçakçıları ile anlaştığını itiraf etti. Pasaportu Lübnan asıllı göçmene veren de İsrail kökenli refakatçı kadın da göçmen kaçakçılığı şebekesininin üyesi çıktı. Lübnanlı göçmene para karşılı pasaportunu satan Mohammed Bannout adlı kişi de polis tarafından havalimanında gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ortadoğu kökenli Mohammed Bannout, göçmen kaçakçılığı yapan şebeke için çalıştığını itiraf etti. Polis, Mohammed Bannout, Mohamad Al Jamal ile İsrailli sözde refakatçı Ester Hana A.R. hakkında göçmen kaçakçılığı suçundan işlem yaparak adli soruşturma başlattı.