EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-04-2020 08:34

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama, markanızın mesajını daha büyük pazara yönlendirmek için anahtar kelimeleri kullanmaya odaklanan bir pazarlama türüdür.

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama, markanızın mesajını daha büyük pazara yönlendirmek için anahtar kelimeleri kullanmaya odaklanan bir pazarlama türüdür.  Influencer pazarlama genellikle diğer iki pazarlama şekliyle el ele gider: sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması. Influencer kampanyaların çoğunda bir çeşit sosyal medya bileşeni vardır, bu nedenle etkilenenlerin kelimeyi kişisel sosyal kanalları aracılığıyla yayması beklenir.

Pek çok influencer kampanyada, influencerlar için içerik oluşturduğunuz veya içeriği kendileri oluşturduğu bir içerik öğesi de bulunur. Sosyal medya ve içerik pazarlaması genellikle influencer kampanyalarına uysa da, influencer pazarlamasıyla eş anlamlı değildir.

Peki influencer ne demek? Influencer, sosyal medyayı takip eden bir içerik yaratıcısıdır. Sosyal medya influencerları, ilham veren, eğlendiren, bilgilendiren ve takipçilerine bağlanan kaliteli içeriği paylaşarak markaları geliştirir. Dahası, sosyal sohbetler başlatır, katılımı artırır ve alıcı bir kitle arasında trendleri belirler.

Influencer pazarlama kampanyasının başarısı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan birincisi tanıtım yapacak hesaplar, ikincisi reklam içeriği ve üçüncüsü de reklamı yapılan sosyal medya platformudur.

Unutulmamalıdır ki, burada asıl amaç güven kazanmaktır. Güven ile satış oranları artacaktır. İçerik pazarlaması nasıl yapılır, içerik pazarlamasında dikkat edilmesi gerekenler, içerik pazarlama teknikleri, vb. diğer bir deyişle, ana gündem gibi konular. Ürünün yapısı, karakteri, kullanım alanı ve hedef kitlesi kadar önemlidir. Ürünün ele alındığı platformdan, potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve sahip olduğunuz etkileşim yoluyla yayılmak marka için uzun vadeli bir fayda sağlayacaktır.

Influencer marketing'in, özellikle sosyal medyada kullanılan etkileşim alanlarından biri Youtube. Ürünün tüm özellikleri çekilen video ile aktarılır ve ayrıntılı olarak verilir. Ancak, uzun videolar hazırlamanız gerekmeyen durumlarda, Twitter, Bloglar ve Instagram gibi sosyal medya kanallarında strateji geliştirilebilir. Influencer marketing, çoğunlukla hedef kitlenizle platformlarda yapılıyorsa amacına ulaşır. Başka bir deyişle, sadık kitleniz neredeyse oradaki etkileşiminiz daha yüksek olacak.

Influencer pazarlama çalışmaları, şirketinizin gelirini uzun vadede artırır ve tanınmasına olumlu katkıda bulunur. Hedef kitlenizi geliştirmenizi kolaylaştırır. Bu, marka bilinirliğinizi artırır ve etkileşiminiz yüksektir. Influencer marketing çalışmaları ile daha önce ulaşamadığınız veya etkileşimde bulunamadığınız hedef kitlelere ulaşabilir ve fikirlerini değiştirmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için; https://www.tipeffect.com/tr/influencer-ne-demek-influencer-nedir/