KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 15-01-2022 12:12   Güncelleme : 15-01-2022 12:37

İmza gününde Hollu’ya Yoğun İlgi

Mithat ÜNAL- Mersin’in Anamur İlçesi’nde Torosların Yörük Yaşamına Şiirsel Bir Bakış Hollu’ya  ilgi yoğun oldu. Valide  Sultan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Gülden Mahmud’un  kaleme aldığı ve Torosların yörük yaşamını şiirlerle anlatan Hollu,  içeriğinde olduğu gibi, Anamur Halkeğitim Merkezi Müdürlüğü tiyatro ekibinin oluşturduğu  sahne ve okulun öğrencilerinden oluşan grubun seslendirmesi ile adeta katılımcılara adeta yaşatıldı.

İmza gününde Hollu’ya Yoğun İlgi

Mithat ÜNAL- Mersin’in Anamur İlçesi’nde Torosların Yörük Yaşamına Şiirsel Bir Bakış Hollu’ya  ilgi yoğun oldu. Valide  Sultan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Gülden Mahmud’un  kaleme aldığı ve Torosların yörük yaşamını şiirlerle anlatan Hollu,  içeriğinde olduğu gibi, Anamur Halkeğitim Merkezi Müdürlüğü tiyatro ekibinin oluşturduğu  sahne ve okulun öğrencilerinden oluşan grubun seslendirmesi ile adeta katılımcılara adeta yaşatıldı.  Yörük yaşamı aynı zamanda, salonu tıklım tıklım dolduran  şiir severlere sinevizyon gösterimi ile anlatıldı.
Yaklaşık 2 saat  süren tanıtımın sonunda kitaplarını imzalatmak için sıraya giren davetliler, salon önünde izdiham oluşturdu.  Kitabın, Toroslarda yaşamış  yörük kültürünü ve Anamur’un özünü anlattığını kaydeden davetliler,  “Anamur sadece muzu, çileği ile değil, kültürü ile de anılmaya başlandı.  Anamur kendi kültürel yapısını anlatan yazarlar,  sanatçılar yetiştirmeye başladı. Bu hem bölgemiz, hem de kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması için çok güzel bir gelişme. Bu anlamda kültürümüzü bu şekilde şiirlere döken yazarımız  Gülden Mahmud’a teşekkür ederiz.”

 

 

 

 


 

Diyerek duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.   Kızına küçükken bir türlü ev işlerini yaptıramadığını söyleyen Anne Gülten Şimşek ise “Emin olun evde bir çorba bile yaptıramadım. Ama kalemi çok iyiydi.  Hatta komşular, bırak bu kıza ev işleri yaptırma. Belli ki ekmeğini kaleminden çıkaracak diyerek o günden  yeteneğini fark etmişlerdi. Şimdi bu yeteneğinin meyvesini vermeye başladı.” Diyerek  kızını bağrına bastı.  Bu gün buralara gelmem de Annemle birlikte Torosların yörük  obalarına borçluyum.” Diyen  Hollu’nun yazarı  Gülden Mahmud’ta “Annem doğru söylüyor.

Çorba yanarmı? Emin olun evde çorba  yaptırmaya çalıştılar, çorbayı bile yaktım. Ama annemin ve  Anamur’un ücra köylerinde yamaçlarında yaşamını sürdüren ailelerin bu kitabı yazmamda büyük emeği var.” Diyerek annesinie ve Torosların yamaçlarında yaşamını sürdüren yörüklere  ve geçmişteki yörük kültürünü anlatan yaşlı nine ve amcalara teşekkür etti.
Gülden Mahmud’un soy adındaki hikaye:
Gülden Mahmud, kitapta öz geçmişini özellikle yazmadığını söyledi.  Soyadındaki Mahmud’un  Yemenden dönmeyen pehlivan dedesi Ala Mahmud’un adı olduğunu ve bundan sonraki bütün kitaplarında dedesinin adını yaşatmaya gayret edecğini söyledi.  Gülden Mahmud’un önümüzdeki günlerde ikici kitabı da basıma giriyor.