KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-05-2021 12:01   Güncelleme : 02-05-2021 12:16

İMAMOĞLU:'ALICISI TARAFINDAN İBB’YE BAĞIŞLANDI'

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mart ayında İngiltere'deki müzayedede 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman portresinin, alıcısı tarafından İBB'ye bağışlandığını duyurdu. Portrenin on beş gün içerisinde İstanbul’a getirilmesi planlanıyor.

İMAMOĞLU:'ALICISI TARAFINDAN İBB’YE BAĞIŞLANDI'

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mart ayında İngiltere'deki müzayedede 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman portresinin, alıcısı tarafından İBB'ye bağışlandığını duyurdu. Portrenin on beş gün içerisinde İstanbul’a getirilmesi planlanıyor. Dünyanın sayılı müzayede evlerinden Sotheby's’in “İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları” başlıklı koleksiyonunda yer alan ve 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi, alıcısı tarafından İBB’ye bağışlandı.
“EVİNE DÖNÜYOR”
Gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, paylaşımında şunları söyledi: “Evine Dönüyor! Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor fiyata satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır. Böylesi kıymetli bir eserin İstanbul’a bağışlanması ve İBB’ye duyulan güven gurur verici. İstanbul’a hayırlı olsun.” İBB, 31 Mart 2021’deki müzayededen aralarında bin 200 yıllık Zuhruf Suresi'nin ve bin 100 yıllık Maide Suresi'nin yer aldığı el yazmaları ile 700 yıllık Kur'an-ı Kerim sayfaları, Mesnevi ve Bahaeddin Veled'in İbtidâ-Nâme’sinin bulunduğu eserleri satın aldı. Anadolu'dan parçalar ve Osmanlı Devleti ile ilgili sanat eserlerinin yer aldığı müzayedenin en dikkat çeken parçası Kanuni Sultan Süleyman portresi oldu.