GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2022 15:34

İmamoğlu: ″Halkın çıkarları noktasında birleşmek zorundayız″

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yapımı tamamlanan Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydanı, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında hizmete açıldı.

İmamoğlu: ″Halkın çıkarları noktasında birleşmek zorundayız″

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yapımı tamamlanan Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydanı, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında hizmete açıldı.

Ümraniye ilçesi Alemdağ caddesi üzerinde inşa edilen meydanın açılışı; TBMM CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan İmamoğlu, “Halk, bizleri karşılıklı konuşup, fikir üretelim, ortak akılda buluşalım ve birlikte sonuç alalım diye seçti. Aynı düşünmeyebiliriz, ama halkın çıkarları noktasında birleşmek ve buluşmak zorundayız. Halkın bu mesajını alan ve gereğini yapan tüm belediye başkanı arkadaşlarıma, İsmet Bey'e de teşekkür ediyorum.” ifadesinde bulundu.

İmamoğlu, yaklaşık 1,5 yıl önce “150 Günde 150 Proje” maratonunu başlattıklarını hatırlatarak, “Şimdiden 200’ü aşan sayıya ulaşacağımızı umut ediyorum. Bu konuda arkadaşlarım özenli çalışmalar yapıyorlar. İhtiyaç neredeyse, hizmeti oraya, o ihtiyacı karşılamak üzere getirme konusunda özenli davranıyoruz.” dedi.

 “Ötekileştirmenin, kutuplaştırmanın hiçbirimize fayda vermeyeceğini biliyoruz”

İstanbul'un 39 ilçesini birbirinden ayırt etmeden çalıştıklarını kaydeden İmamoğlu, “Ortak akıl masalarımızı kuruyoruz ve çalışıyoruz. Çünkü ötekileştirmenin, ayrıştırmanın, kutuplaştırmanın hiçbirimize fayda vermeyeceğini net olarak biliyoruz. Buradan net ifade edeyim ki: 39 ilçe belediye başkanımız benim gözümde, kalbimde, ruhumda birdir. Ve her birini kendi çalışma arkadaşım olarak görüyorum. Hepimizi, İstanbul'a karşı sorumlu bir ekibin parçası olarak görüyorum.” diye konuştu.

15 Temmuz’un anlamına dikkat çekti

İmamoğlu, meydana adını veren 15 Temmuz’un bu anlamda önemli bir tarih olduğuna dikkat çekerek, “15 Temmuz tarihinde, ülkemizin demokrasisi tehdit altında olduğu anlar böyle bir bütünleşmeyi gerektiren anlardır. Unutmayalım; 15 Temmuz gecesi her partiden milletvekili, Yüce Meclis’e koşmuştu. Dolayısıyla 15 Temmuz şehitlerine adanmış bu meydanın açılışında da benzeri bir bütünlüğü sağlamamızdan duyduğum memnuniyetimi dile getiriyorum.” şeklinde konuştu.

“Vatandaşın sesine kulak vermeyi öncelik kabul ediyoruz”

“Halkımızın vergileriyle gelen gelirleri, en doğru şekilde yönlendirme ve kullandırma çabasındayız” diyen İmamoğlu, “Partiler arası rekabet, işleri kimin daha doğru, daha iyi, daha hesaplı, daha kaliteli ve daha vatandaşa hizmet odaklı yaptığıyla olur. Bu konuda da biz, iddialıyız.” dedi.

Ümraniye’ye yapılacak yatırımlar

İmamoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Yıldırım’ın konuşmasında söz ettiği Alemdağ Caddesi’nin kendileri için önemli olduğunun altını çizerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yaklaşık 21 gün sonra, 12 Ekim'de ihalesi var. Hızlıca başlayacağız. Arkadaşlarıma da söyledim, ‘Önümüzdeki yaz İstanbul'un en keyifli, en renkli, en güçlü, en iyi tasarlanmış caddelerinden birini Ümraniye'de, Alemdağ Caddesi'nde istiyorum’ dedim. İnşallah önümüzdeki yaz, bu caddeyi de Ümraniye'ye kazandıracağız. Bir kilometreyi aşkın bu caddemizi de Ümraniye Belediye Başkanımızla bir başından başlar, öbür başına doğru yürür, açılışını hep birlikte yaparız. Dudullu-Bostancı metromuz çok önemliydi. Geldiğimizde durmuş olarak, şantiyesinde bir kişinin olmadığı bir şekilde devraldığımız bu metroyu, tamamını kendi öz bütçemizden harcayarak, bir lira kredi kullanamayarak bitirmenin de onurunu yaşıyoruz.”

Yıldırım’dan İmamoğlu’na ve ekibine teşekkür

Açılışı yapılan alanın inşa hikayesinin 2018 yılına, merhum Kadir Topbaş’ın İBB Başkanlığı dönemine kadar uzandığını belirten Ümraniye Belediye Başkanı Yıldırım, “Bir miktar gecikme de olsa bir şeyi hizmete getirmek, ucuza getirmek hakikaten bizleri sevindiriyor. İnşaat mühendisi olmamız hasebiyle de eser yapıldıkça hoşumuza gidiyor. Bu sebeple, baştan itibaren emeği geçen herkese, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”

 “Bin 29 araçlık otoparkı aralık 2021’de hizmete açmıştık”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay ise, Ümraniye Belediyesi ile imzalanan protokol ile yapımı tamamlanan meydan düzenlemesi projesi içinde yer alan, toplam bin 29 araç kapasiteli zemin altı otoparkı da Aralık 2021’de hizmete açtıklarını hatırlattı.

Alpay, meydanda hizmet verecek İBB kuruluşlarını da Beltur Cafe, İstanbul Kitapçısı ve İBB Çözüm Merkezi olarak sıraladı. Konuşmaların ardından kurdele kesimine geçildi.

Kurdele kesiminden önce konuşma yapan Alpay, “Ümraniye için, İstanbul için güç ve iş birliklerinin görmekten, bir İstanbul milletvekili olarak, Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir yöneticisi olarak inanın çok mutlu oldum. Ümraniye Belediye Başkanımıza huzurunuzda içten, yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

“İmamoğlu’na bakın, örnek alın”

İBB’nin hayatta olan ve vefat eden bütün belediye başkanlarını anan Altay, İmamoğlu’nun “150 Günde 150 Proje” maratonuna yetişemediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Partimizin ve ona gönül verenlerin başı yerde değil. Bu iş birliği çok kıymetli. Biraz çekemeyenler de var yukarılarda. İsmet Bey'i tenzih ediyoruz. Onlara da diyorum ki; adamın gittiği lokantaya, dinlediği müziğe, konsere bakacağınıza yaptığı hizmetleri takip edin. Onlara bakın, biraz örnek alın diyorum.  Ümraniye ve İstanbul, her şeyin en güzeline layıktır. Ve Ümraniye ve İstanbul, en güzele çok yakındır. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” ifadelerini kullandı. Kesilen kurdelenin ardından, meydan resmen açılmış oldu.”

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi