GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2022 17:26

İmamoğlu: ″5 meydan daha İstanbullularla buluşacak″

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yapımı tamamlanan Kartal Neyzen Tevfik Meydanı, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında hizmete açıldı.

İmamoğlu: ″5 meydan daha İstanbullularla buluşacak″

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yapımı tamamlanan Kartal Neyzen Tevfik  Meydanı, ‘150 Günde 150 Projemaratonu kapsamında hizmete açıldı.

Kartal Meydanı’nın açılışı; TBMM CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve İYİ Parti Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İmamoğlu,“150 Günde 150 Proje” kavramını önemsediklerini belirterek, Kadıköy’de başladıkları maratonu, Kartal’da devam ettirdiklerini kaydetti.

Kartal’a çağdaş bir meydan kazandırmanın gururunu yaşadıklarını aktaran İmamoğlu, “Burada hem insan odaklı bir çalışma hem modern şehircilik ilkelerine göre bir çalışma, ama aynı zamanda altyapıyı da düzenleyen ve kronik sorunları ortadan kaldıran bir süreç tarifi yaptık.” ifadesinde bulundu.

CHP Başkan Vekili Altay, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “İstanbul'un son 2 yılda, 3 yılda gözle görülür, hissedilir bu değişikliğinden dolayı hem partim adına hem Bay Kemal adına, Ekrem Başkan'a çok teşekkür ediyorum. İstanbul'un her sokağında, her meydanında başımız dik geziyoruz.” dedi.

“5 meydan daha İstanbullularla buluşacak”

Bu kapsamda Kartal Belediyesi ile yaptıkları ortak çalışmadan beslendiklerinin altını çizen İmamoğlu, “Meydanları düzenlemek, şehrin içerisine yeni bir düzen oluşturmak, özenle yapılması gereken bir iştir. Biz herkesle konuşan, fikirlerini alan, kurumlarla ve kuruluşlarla iş birliği yapan, ne yaptığına değil nasıl yaptığına önem veren bir yönetimiz.” diye konuştu.

İmamoğlu, insanları buluşturan ve kaynaştıran meydanların, özgürlük ve barışı simgelediğini vurgulayarak, “150 Günde 150 Proje” kapsamında, 5 meydanın daha İstanbullularla buluşturulacağı bilgisini paylaştı.

“Maksimum uyumun nasıl sonuç vereceğini gördük”

Kartal Belediyesi’nin, yapımı tamamlanan Kartal Meydanı üzerinden geçen Marmaray hattı nedeniyle TCDD ile çeşitli yazışmalar yaptığının tanığı olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Marmaray hattı sebebiyle, Kartal halkını rahatsız eden bir görüntünün burada oluştuğunu yıllardır biliyorum. Daha öncesinden beri Kartal'ın o geçmişteki bir sayfiye alanı, bir yazlık alanı, denizle buluşan o güzel alanlarını bilen birisi olarak, burayı ferahlatmak ve güzelleştirmek zorundaydık.” dedi.

İmamoğlu, Kartal Meydanı’nı herkes için erişebilir hale getirdiklerini belirterek, “Engelli erişiminden tutun, birçok estetik anlayışı burada yansıtmaya çaba gösterdik. Huzurlu, güzel, modern bir yaşam alanına dönüştüğünü müjdeleyebilirim. Neredeyse 100 bin metrekareye kadar ulaşan, muazzam bir alanın tertibi ve düzeni var.” şeklinde konuştu.

“İş birliği taleplerimiz vatandaş adına”

Diğer devlet kurumlarıyla iş birliği kurma taleplerinin vatandaş adına olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Hiç kimse kendisiyle bir şeyi bir yere götürmüyor. Kendi mülküne hizmet etmiyor. Bu bağlamda bu diyaloğu, sadece CHP’li belediyelerle değil, İstanbul'un her ilçesiyle sürdürdüğümüzün de altını çizeyim.” ifadesinde bulundu.

“Yüksel’den TBMM’ye ‘Marmaray’ sitemi”

Kartal Belediye Başkanı Yüksel, meydanın üzerinden geçen Marmaray hattının altında kalan bölümün düzenlenmesi için kendilerine gerekli izinleri vermeyen TCDD yönetimine sitemi olduğunu belirterek,  “Bu görmüş olduğunuz alandaki geçişi, inisiyatif alarak gerçekleştirdik. Tren yolunun altında olan alanlarla ilgili de Kartal halkının kullanabileceği, kamuya ait, bizlere ait sanat atölyesi, müzik atölyesi, çok kıymetli alanlar kazandırmaya çalıştık. İstişare ettik. Maalesef istediğimiz yanıtları alamadık.” ifadesini kullandı.

“Güzel işler olurken, bir şeyler çatlıyor”

Kurdele kesimi öncesinde konuşan TBMM CHP Grup Başkanvekili Altay, bugün İstanbul'a iki farklı pencereden bakan siyasi anlayışların var olduğunu dile getirdi.

“Bir pencere var ki; 25 yıldır İstanbul deyince akıllarına sadece rant gelmiş, gökdelen gelmiş, beton gelmiş” diyen Altay, şunları söyledi:

“Kimseden bir nükte, bir şikayet almıyoruz. Güzel işler olurken, bir şeyler çatlıyor. Çatır çatır çatlıyor. Sayın Başkan'ın nerede yemek yediğini, nerede konser izlediğini takip edenler, eminim bu ‘150 Günde 150 Projeyi’ de takip ediyorlardır. Ve hasetten, hırstan, hazımsızlıktan, çatır çatır çatlıyorlar.”

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi