GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-04-2021 19:09   Güncelleme : 30-04-2021 19:24

İMAMLAR 1 MAYIS MESAJINDA DİYANET’E ÇAĞRIDA BULUNDU

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü mesajında, “Sözleşmeli, fahri veya vekil gibi adlarla çalışanların ‘emek’ günü münasebetiyle kadrolu olmaları sağlanmalıdır” diyerek Diyanet'e çağrıda bulundu. .

İMAMLAR 1 MAYIS MESAJINDA DİYANET’E ÇAĞRIDA BULUNDU

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü mesajında, “Sözleşmeli, fahri veya vekil gibi adlarla çalışanların ‘emek’ günü münasebetiyle kadrolu olmaları sağlanmalıdır” diyerek Diyanet'e çağrıda bulundu.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, yaptığı yazılı açıklama ile 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Ünal açıklamasında bu yıl sağlık emekçilerinin pandemiden yıprandığını ifade ederek, “Sadece teşekkür ile değil, gerekli özlük ve sosyal haklar da geciktirilmeden yerine getirilmelidir” dedi.

“Memurundan işçisine kadar, hiçbir çalışanın emekleri yok edilmemelidir. Sevgili Peygamberimiz’in (sas) ‘Çalışanın ücretini alın teri kurumadan veriniz’ emri önemlidir” diyen Ünal, memur emekçilerin hükümetten taleplerini de anımsatarak, şunları belirtti:

“Bu davranış toplumun huzurlu yaşamasına da vesile olacaktır. Hakkaniyet ve adalet ölçeğinde, çalışanların kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecekleri ücretin verilmesi sağlanmalıdır. Kurumlar veya aynı işi yapan çalışanlar arasındaki ücret dengesizliği, aynı zamanda verimi ve çalışma barışını da zedelemektedir. 1 Mayıs aynı zamanda; liyakatin, ehliyetin, bilginin, milletimize hizmetin ve sadece Devletimize sadakatin ön plana çıkarıldığı gün ve başlangıcı olmalıdır. Daha ehil ve liyakatlisi varken, çeşitli yakınlık veya farklı sebeplerle bir başkası tercih ve istihdam edilmemelidir."

“DİYANET’E ÇAĞRI”

“Sözleşmeli, fahri veya vekil gibi adlarla çalışanların ‘emek’ günü münasebetiyle kadrolu olmaları sağlanmalıdır. Kamu çalışanlarına verilen, özellikle 3600 ek gösterge sözü bütün kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde yerine getirilmelidir.  Çalışanlar emekli olduktan sonra, kapı kapı dolaşarak iş arama zorunda bırakılmamalıdır. İnsan, varlıklar içerisinde en şerefli olarak yaratılmıştır. Bütün iş ve işlemler de insanın onuruna yaraşır bir şekilde olmalıdır."