GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-05-2021 17:52   Güncelleme : 03-05-2021 18:21

IĞDIR’DA MEYVE BAHÇELERİNE MONİTÖR TUZAKLARI ASILDI

Doğu Anadolu’nun Çukurova’sı olarak anılan, bölgenin sebze ve meyvesinin karşılandığı Iğdır’da verimi artırmak amacıyla meyve bahçelerine monitör (izleme) tuzakları asıldı..

IĞDIR’DA MEYVE BAHÇELERİNE MONİTÖR TUZAKLARI ASILDI

SERDAR ÜNSAL

Doğu Anadolu’nun Çukurova’sı olarak anılan, bölgenin sebze ve meyvesinin karşılandığı Iğdır’da verimi artırmak amacıyla meyve bahçelerine monitör (izleme) tuzakları asıldı.

Durum tespiti yaparak meyve ağaçlarında gereksiz ilaçlamanın önüne geçmenin hedeflendiğini tuzaklar, teknik personel tarafından yerleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, “Iğdır’ımız, potansiyeli yüksek üretimi yüksek bir il. Her türlü meyve yetiştiriliyor. Öne çıkan meyvelerimiz elma, kayısı ve şeftalidir. Mayıs ayından itibaren meyve hasadı başlayacak. Bu dönemlerde bitki koruma ekiplerimiz, sahada daha az kimyasal kullanma adına izleme tuzakları kurarak ilaçlama zamanını tespit ediyor. Böylece hem doğayı koruyoruz. Hem de halkımıza sağlıklı ürün yedirmenin çabalarını yoğunlaştırıyoruz” dedi.

Ziraat mühendisleri de izleme tuzakları sayesinde elmada cydia pomonella (el iç kurdu), şeftalide anarsia linestella (şeftali güvesi), bağ alanlarında lobesia botrana (salkım güvesi) ve birçok meyvede görülen ceratatis capitata (Akdeniz Meyve Sineği) zarlılarının tespit edilebileceğini belirtti.


GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Şeftali bahçelerinde Ziraat Mühendislerinin çalışması 
* Şeftali bahçelerinden genel detay görüntüler
* İl Tarım Orman Müdürü Özkan Yolcu'dan açıklamalar