GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2020 12:33

Hibe Desteğini Sermaye Şirketleri Kullanıyor

Mithat Ünal-Mersin Ziraat Odaları İl koordinasyon kurulu  toplantısı, Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş’ünde katıldığı, Tarsus Tarsus Ziraat Odası Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda, hibe desteklerini küçük aile şirketlerinin değiş, büyük sermaye şirketlerinin kullandığı, ve bu uygulamanın küçük şirketlerinde yararlanacağı şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeklidi.

Hibe Desteğini Sermaye Şirketleri Kullanıyor

Mithat Ünal-Mersin Ziraat Odaları İl koordinasyon kurulu  toplantısı, Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş’ünde katıldığı, Tarsus Tarsus Ziraat Odası Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda, hibe desteklerini küçük aile şirketlerinin değiş, büyük sermaye şirketlerinin kullandığı, ve bu uygulamanın küçük şirketlerinde yararlanacağı şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeklidi. Toplantıda, çiftcilerimizin yatırımlarla  ilgili sorunları, tarım girdilerin yüksek fiyatlarda oluşu, tarım girdilerin'deki KDV vergisinin kaldırılması, tarımsal sulamada ki enerji fiyatlarının düşürülmesi ve abonelik işlerindeki sorunların kolaylaştırılması dile getirildi.
Yerli muz üretiminde Tarım bakanlığımız tarafından verilen hibe desteğini küçük aile işletmelerinin  kullanamıyor olmasının da dile getirildiği toplantıda, hibe desteğini sermaye şirketlerinin kullandığına vurgu yapıldı. Toplantıda, sermaye şirketlerinden kesilerek, küçük aile işletmelerinin kullanabilir hale getirilmesi, çok yüksek olan Bağ-Kur pirimlerinin üreticinin ödeyebileceği duruma indirilmesi ile ilgili kararlar alındı.
Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref gümüş, “Ziraat Ayrıca Mersin'de bulunan Ziraat Odaları olarak bundan sonra Ziraat odalarımızda ve Ziraat odalarımızın hazırlıyacağı toplantı ve yemeklerde yerli ve milli ürünlerimizin kullanılması, üreticilerimizin de bu konuda hassasiyet göstermeleri için bilgilendirilmesi, ithal yiyecek ve içeceklerden uzak durulması diğer sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulunarak yerli ve milli ürünlerimize destek çıkmaları için desteklerinin alınması ile ilgili kararlar alınmıştır.  
Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanlığı olarak  bu konuda Anamur ve Bozyazı ilçelerimizde ki sivil toplum kuruluşların'dan ve tüm üreticilerimiz'den yerli ve milli ürünlerimizin tüketimi ve ithal ürünlerden uzak durulmasını temenni ediyoruz .” dedi.