TANITIM
Giriş Tarihi : 26-07-2019 11:45   Güncelleme : 26-07-2019 14:27

Hem Yaylanı Yayla, Hem de Ye İç Zayıfla

Mithat Ünal-Bozyazı’nın 45 kilometre ve yaklaşık 900 metre rakımlı Dereköyü Mahsallesinde geçmişi binlerce yıl öteye giden değirmen başını görmek  için yüzlerce kilometre uzaklardan gelenler doğanın cömertliğine hayran kalıyorlar. Tatilcilerin hayran kaldığı bir diğer özellik ise burada Mustafa Şeker’in çocukları ile birlikte işletmeciliğini yaptığı Ala Balık Çiftliği.

Hem Yaylanı Yayla, Hem de Ye İç Zayıfla

 

 

Mithat Ünal-Bozyazı’nın 45 kilometre ve yaklaşık 900 metre rakımlı Dereköyü Mahsallesinde geçmişi binlerce yıl öteye giden değirmen başını görmek  için yüzlerce kilometre uzaklardan gelenler doğanın cömertliğine hayran kalıyorlar. Tatilcilerin hayran kaldığı bir diğer özellik ise burada Mustafa Şeker’in çocukları ile birlikte işletmeciliğini yaptığı Ala Balık Çiftliği. 5-600 yaşında kavak ağaçlarının gölgesinde kurulu kamelyalarla çevrili alabalık çiftliğinde müşteriler balıkları daha havuzdayken canlı olarak seçiyor ve siparişlerini ona göre veriyorlar. Görevi gereği Antalya da bulunan Ünal Şimşek, eşi Sevim Şimşek, kızları ve yakınları ile Dereköyü Değirmen başına gelerek deyim yerindeyse hayatın tadını çıkarıyor.
İlk gördüğünde burasına hayran kaldığını kaydeden Şimşek, bundan böyle her fırsatta geleceğini belirterek herkesi davet ediyor.
Eşi Sevim Şimşek’te Dereköyü Değirmenbaşındaki doğallığa ve tarihi gizeme hayranlığını gizleyemiyor. Doğal bir ortamda verilen hizmet devam ederken ailelerin çocukları da kendileri için yapılan salda tatilin keyfini çıkarıyorlar. Bozyazı’dan tarih ve doğal ortamın arasında  yaklaşık 1,5 saatlik gizemli bir yolculuktan sonra varılan Değirmenbaşını görenler tercihlerini değiştirmiyorlar.
Alabalık Çiftliği işletmecisi Tamer Şeker, bir zamanlar değirmen döndüren bu suyun, civardaki karların süzülmesi ile meydana geldiğini ve doğal olmasına rağmen buzdolabından daha soğuk bir su olduğunu söyledi. Dereköyü’nün bu doğal soyunun bir çok derde deva olduğunu kaydeden Tamer Şeker, “Bu suyu içtikten sonra ne kadar yerseniz yiyin, metapolizmanız hızlı çalıştığı için kilo almanız söz konusu değil.
Stresten uzak doğal bir ortamda yaşamın tadına varmak istiyorsanız mekanımıza bekliyoruz.” Dedi. Tatillerinde Dereköyü Değirmenbaşının bu doğal güzelliğini görmeye gelenler, kömürde pişen taze balıklar, salata, ve közlenmiş patatesin damak tadını unutamıyorlar.