TANITIM
Giriş Tarihi : 19-05-2021 15:37   Güncelleme : 19-05-2021 15:37

HbA1c Norm Değerleri

H1A1c testi, kişinin kanındaki glikozillenmiş hemoglobin seviyesini ölçmektedir. Yani kişinin kanındaki şeker değeri ölçülerek diyabeti kontrol altına almak ya da hastaya diyabet tanısı konulabilmesi için istenmektedir.

HbA1c Norm Değerleri

H1A1c testi, kişinin kanındaki glikozillenmiş hemoglobin seviyesini ölçmektedir. Yani kişinin kanındaki şeker değeri ölçülerek diyabeti kontrol altına almak ya da hastaya diyabet tanısı konulabilmesi için istenmektedir.

Genellikle diyabet tanısı konulmuş olan hastalarda diyabetin ne durumda olduğunu, kontrol altına alınıp alınmadığını izlemek üzere yapılmaktadır.

Peki, hbA1c test sonuçlarının değerlendirilmesi nasıldır?  Yani bir diğer deyişle HbA1c testinde değerler kaç olmalı?

  • Diyabet tanısı konulmayan ve hasta olmayanlarda bu testin sonucu % 3,5 - % 5,7 aralığında çıkmaktadır.
  • % 5,7 - % 6,4 üzerinde çıkan sonuçlar ise gizli kan şekerinin olduğunu göstermektedir.
  • % 6i 5’ten yüksek olması durumunda ise Tip – 2 diyabet hastalığına işaret etmektedir.

Tip – 2 Diyabet hastalığı ise; Pankreasın yeterli oranda insülin salgılayamaması ya da vücutta insülinin yeterli derecede kullanılamaması sonucunda kan şekerinin yüksek seviyeye çıkması durumudur. Bu tür hastalar için insülin tedavisi söz konusu olabilmekte ve sürekli şeker ölçümü yapmaları istenmektedir. Doğru ve dengeli beslenme, egzersiz yapma ile kandaki şeker seviyesi düşürülebilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Kandaki hemoglobin hücresi sürekli olarak ölüp yenilenmektedir. Bir hemoglobin hücresinin ömrü ise 3 ay olmaktadır. Bu sebeple de kandaki hemoglobin ölçümü çok önemlidir. Testin amacı bir hemoglobin hücresine ne kadar şeker bağlandığını görebilmektir.

Bu test de kişinin kanındaki şeker seviyesinin 3 aylık ortalamasını vermektedir. HbA1c testini yaptırabilmek için aç veya tok karınlı olmak gibi zorunluluk olmamaktadır. Oldukça basit ve pratik bir şekilde yapılan bu test, günün her saatinde istenilen günde yapılabilme rahatlığı olmaktadır.  Doktorun isteği üzerine yapılabilen HbA1c testi, kandan bir tüp numune alarak yapılmakta ve alınan numunenin laboratuar ortamında uzmanlar tarafından incelenmesi sonucunda aynı gün içerisinde çıkmakta ve doktor tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır.

Hekim isteği ile bu test sağlık ocaklarında yapılabildiği gibi pek çok hastanede, özel sağlık kurumlarında da yapılabilmektedir. Testin sonucunda 3 aylık kan şekerinin ortalamasının 7,5’in altında olması beklenmektedir.

Kişinin kanındaki hemoglobin seviyesinde düşüşler ve artışlar olmasının belli başlı nedenleri olmaktadır. Kortizon ilaçlarının tedavisinin uygulanması, demir eksikliği durumu, B 12 eksikliği, sürekli olarak kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinin olması, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi daha sıralanabilecek sebepler bu nedenler içerisinde yer almaktadır.

Bu test genellikle diyabet tip -1 ve tip – 2 hastalarında kan şekeri kontrolünün ne derece sağlandığının ve ne durumda seyrettiğinin araştırılması amacı ile başlangıçta 3 ayda bir yapılmaktadır. Kan şekeri regülasyonu oluşturulduktan sonra ise 6 ayda bir veya yılda 1 tekrarlanmaktadır.

Yapılan test sonucunda doktor bir tedavi yolu belirler ve o tedavi yolu boyunca da ilerlemeye koyulur. Bu testi ne kadar süre sonra yaptırması gerektiğine de tedavinin ilerleyen zamanlarında yapılan testler doğrultusunda doktor tarafından belirlemekte ve ona göre yol alınmaktadır.