GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 14:34   Güncelleme : 31-03-2021 20:31

Haydar Kılıç; ‘Canımızı Zor Kurtardık’

Mithat Ünal- Mersin’in Anamur İlçesi’nde geçtiğimiz Pazar günü meydana gelen yangında kül olan Kılıç Tarım’ın sahibi Haydar Kılıç yaptığı basın açıklamasında o anki yaşadıklarını anlattı.

Haydar Kılıç; ‘Canımızı Zor Kurtardık’

Mithat Ünal- Mersin’in Anamur İlçesi’nde geçtiğimiz Pazar günü meydana gelen yangında kül olan Kılıç Tarım’ın sahibi Haydar Kılıç yaptığı basın açıklamasında o anki yaşadıklarını anlattı.  Soğuk Hava Deposundaki soğutma odasının bir anda lav gibi patladığını ve müdahale şanslarının olmadığını kaydeden Kılıç; “Çilek ön soğutma ve paketleme yaptığımız bölgede, bir saat önce çocuklar çilek koyuyor ve hızlı soğutmaya aldıktan bir saat sonra kapı altında bir duman sızıntısı oluşuyor. Bu arada hemen şartelleri kapatıp, fabrikanın sirenleri çalması ile birlikte, saniyeler içerisinde oda patlayıp,  fabrika içerisinde 400 metreküp bir oda, 400 metreküp bir ateş ve lavın çıkması ile birlikte ateşle birlikte tüm fabrikada görüş alanını kapatarak insanlar canını kurtarma çabasında olup, saniyelerle dakikalarla, canımızı kurtardık. Müdahale etme şansımız yoktu.  Bumu şirketteki video kayıtları gösteriyor.” Dedi.  İtfaiyenin 15-20 dakika sonra itfaiyenin müdahale ettiğini kaydeden Fabrika sahibi Haydar Kılıç, yangının ciddi bir mücadele ile 5 saat içerisinde kontrol altına alındığını soğutma çalışmalarının ise 24 saat sürdüğünü söyledi. Fabrikada ekspertizin zarar tespit çalışmalarının  devam ettiğini ve zararın bu tespitin ardından belli olacağını ancak kaybın ekonomik olarak büyük olduğunu  kaydetti. Kılıç fabrikanın bazı bölümlerinin kısmen çalışmaya başladığını da sözlerine ekledi.  
Anamur tarım çeşitliliğine göre faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Fabrika sahibi Haydar Kılıç, 15 bin metre küplük bir soğuk depolama alanında, dondurulmuş meyve, taze meyve ihracatının yanında meyve sebze, kasa imalatı yaptıklarını kaydetti.  Yangının ardından ilk kez görüntülenen fabrikanın içerisi tam bir harabeyi andırıyor.  Soğuk hava depoları, meyve sebze paketleme alanları ve sandık üretim tesisleri tamamen yanan fabrikada felaketin büyüklüğü görüntülerde de kendisini gösteriyor.