GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2020 12:08   Güncelleme : 22-09-2020 12:18

Hayati Önem Taşıyor

Haber Merkezi- Sini Çayının Islahı Türkiye Ekonomisi İçin de Hayati Önem Taşıyor. MHP’li Kılavuz, Bozyazı’nın Derdine Derman Olacak Önergeyi TBMM Başkanlığına Sundu.

Hayati Önem Taşıyor

Haber Merkezi- Sini Çayının Islahı Türkiye Ekonomisi İçin de hayati önem taşıyor. MHP’li Kılavuz, Bozyazı’nın Derdine Derman Olacak Önergeyi TBMM Başkanlığına Sundu.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Mersin'in Bozyazı İlçesinde Aşırı Yağışlar Dolayısıyla Her Sene Taşan Ve Çok Sayıda Ev Ve İş Yeri Sular Altında Bırakan Sini Çayı’nın Islahına Yönelik Tbmm Başkanlığına Yazılı Soru Önergesi Sundu.
Önergede, “Mersin/Bozyazı'da bulunana ve her yıl yağmur suları sebebiyle taşmakta olan Sini Çayı'nın, etrafında bulunan ağaç varlığına zarar vermeden ıslahına yönelik olarak bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?” denildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması üzerine TBMM Başkanlığına sunulan yazılı soru önergesinde şu soruya yer verildi.
“Mersin/Bozyazı'da bulunana ve her yıl yağmur suları sebebiyle taşmakta olan Sini Çayı'nın, etrafında bulunan ağaç varlığına zarar vermeden ıslahına yönelik olarak bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?”
Sini Çayı Nerede?
Sini Çayı Mersin ilindeki düzensiz rejimli akarsulardan biridir. Akarsuyun kaynağı Toros Dağları üzerinde Gülnar ilçesi Yarmasu köyü dolaylarındadır. Adı yukarı çığırda Kazıklıdere, orta çığırda Gökdere ve aşağı çığırda ise Sini Çayıdır. Dereköy ve Kızılca köylerinde gelen kollarla büyüyen çay Bozyazı ilçe merkezinde ve  Akdeniz’e dökülür.  
Sini Çayının Islahı Hayati Önem Taşıyor
Her yıl aşırı yağışlardan dolayı taşan ve çok sayıda ev ve iş yeri sular altında bırakan Sini Çayı ıslah edilmeyi beklemektedir.
Bozyazı Sini çayında her yıl meydana gelen taşkınlar on milyonlarca lira maddi zarara neden oluyor. Antalya Mersin D-400 karayolu üzerinde bulunması nedeni ile lojistik bir öneme sahip olan Bozyazı Ekonominin, Türkiyenin güneyindeki en önemli geçiş yolu üzerinde bulunuyor.