GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-01-2021 17:55   Güncelleme : 26-01-2021 17:55

 “Halk Kart uygulamamız devam ediyor”

Haber Merkezi-Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, genelge dışında kalan ve işleri azalan esnaflar için de bazı desteklerinin olduğunu ifade etti. Seçer, kiralar konusunda yapılan 6 aylık ertelemeden bahsetti. Seçer, şöyle devam etti: “Yine Bakanlık genelgeleri dışında kalan esnaflar var. Bunların dükkânları kapanmadı ama işlerinde azalma söz konusu oldu. Onların da kiralarını biz 6 ay erteledik.  Bizim Halk Kart uygulamamız devam ediyor. Son derece de sistemli gidiyor." dedi.

 “Halk Kart uygulamamız devam ediyor”

Haber Merkezi-Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, genelge dışında kalan ve işleri azalan esnaflar için de bazı desteklerinin olduğunu ifade etti. Seçer, kiralar konusunda yapılan 6 aylık ertelemeden bahsetti. Seçer, şöyle devam etti: “Yine Bakanlık genelgeleri dışında kalan esnaflar var.
Bunların dükkânları kapanmadı ama işlerinde azalma söz konusu oldu. Onların da kiralarını biz 6 ay erteledik.  Bizim Halk Kart uygulamamız devam ediyor. Son derece de sistemli gidiyor. Bakın bu da esnafımızı çok ilgilendiriyor. Bir taraftan yoksul insana katkı yapıyormuşuz gibi görünüyor ama biz yönetime geldiğimizde 6 bin kişi ile başladı uygulama 2019 yılının Ekim ayında. Şu anda gün itibariyle söylüyorum; toplamda 12 bin 222 vatandaş bundan faydalanıyor ve bu sizi, bakkal esnafını ilgilendiriyor. Toplamda1 milyon 610 bin 200 TL.
Bunlar Ocak ayının tutarları. Biz her ay herhangi bir gecikmeye mahal vermeden; tarihi bellidir, bu parayı bu kart sahiplerinin hesabına giriyoruz, onlar da gidiyor mahallenin bakkalından alışveriş yapıyorlar. Bu son derece önemli bir çalışma diye düşünüyorum. 304 market ve bakkalla anlaşma yapmışız. 12 bin 222 vatandaşımız, 304 market ya da bakkalla 1 milyon 610 bin 200 TL her ay, bu yıl için, 2021 yılı için söylüyorum;harcayarak onların da dükkânlarına ek alışveriş hacmi kazandırıyor.
Bunun da önemli olduğunu düşünüyoruz.”dedi. Refakatçi Evi uygulamasını da hatırlatan ve detaylarını paylaşan Başkan Seçer, “Yine esnaflarımızı da düşünerek Refakatçi Evi uygulamasını başlattık. Geçtiğimiz hafta Meclis’ten çıkmıştı. Bugün 6 misafirimiz var. Değişik ilçelerden gelen hasta yakınları. Misafirhane açmadık, otellerle anlaşıyoruz, otelci esnafı kazansın diye.
Şu anda Üniversite çevresinde bir otelde hizmet vermeye başladık. Toros Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesi çevresindeki otellerle de hizmet sunmaya önümüzdeki süreç içerisinde devam edeceğiz. İş yerleri kapalı, mağduriyet yaşayan esnaflarımıza gıda yardımı yapmak istiyoruz. Yaklaşık 8 bin 500 esnafımızın mağduriyet yaşadığını aktardı arkadaşlarımız.
Bu konuda ESOB bir çalışma yapıyor. Herhalde bu hafta neticelendirip, bu kardeşlerimizin de, yani iş yerleri kapalı olan esnaflarımıza da hiç olmazsa evlerinin mutfaklarına gıda konusunda bir katkımız olsun diye bu katkıyı da yapmak istiyoruz”ifadelerine yer verdi.