GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-10-2020 12:56

Gümüş: 'Üreticilerimiz Enerjisa’nın Engeline Takılıyor'

Mithat Ünal-Anamur Bozyazı ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şeref gümüş, “Çiftçilerimiz devletimizin milli tarım politikasına katkı sunmak istiyor fakat enerjisa nın engeline takılıyor bütün çabalarımız ve mücadeleleri miz sonuçsuz kalıyor.” Dedi.

Gümüş: 'Üreticilerimiz Enerjisa’nın Engeline Takılıyor'

Mithat Ünal-Anamur Bozyazı ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şeref gümüş, “Çiftçilerimiz devletimizin milli tarım politikasına katkı sunmak istiyor fakat enerjisa nın engeline takılıyor bütün çabalarımız ve mücadeleleri miz sonuçsuz kalıyor.” Dedi. Açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Gümüş’ün açıklaması şöyle; “Çiftçilerimiz devletimizin milli tarım politikasına katkı sunmak istiyor fakat enerjisa nın engeline takılıyor bütün çabalarımız ve mücadeleleri miz sonuçsuz kalıyor. Başta sayın Cumhurbaşkanımız Bakanlarımız Hükümetimiz milli tarım politikasının çok önemli olduğunu anlatırken bizlerde ziraat odaları olarak çaba sarf ederken sebebi net olan, olumsuzlukların karşısında çiftçilerimiz üretim yapamıyor.    
TBMM'DE tarım komisyonunda görev alan saygıdeğer milletvekillerimize ayrı ayrı ziraat odamız başkanlığı tarafından e-mail attık birebirde sıkıntılarımızı, net ifadelerle anlattık, umarım tarım komisyonu, ilgili bakanlık veya hükümetimiz konunun üzerinde durur çiftçilerimiz rahat bir nefes alır.
Hisseli tarım arazilerinde abone işlemleri yapılırken daha önce kullanıcı hisedarlardan bir kişi abone işlerini yaptırabilmek için enerjisa ya diğer hisedarlar dan doğacak her türlü sorumluluğu kabul eden bir taahhütname veriyordu ve abone işlemi yapılıyordu. Daha sonra bu uygulamadan vazgeçerek hissedarların % 50 sini enerjisa ya gelip taahhüdname vermelerini istediler bu işlemin zorlukları anlatınca ( varisler den bir kısmının başka il ve ilçelerde hatta yurt dışında oldukları söylenince ) bu seferde taahhüdnamenin noterden olması gerektiğini söylediler.
Şuanda abone işleminin gerçekleşmesi için muafakatnameyi noterden istiyorlar. yeni uygulama çözüme uzak olduğu kadar çiftçimize birde ekonomik yük getirdi. bu uygulamaya bir çözüm getirilmeli. en azından ilk uygulama olan hisedar üretici her türlü sorumluluğu kabul etmek şartıyla, abone işlemi yapılmalı. Tarımsal faaliyetimizin yoğunlaştığı şu günlerde enerjisa da acil çözüm bekleyen çok fazla sayıda abonelik dosyalarımız mevcut. Şayet çözüm olmaz ise çiftçilerimiz üretimlerini gerçekleştiremeyecek.”