SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-08-2020 11:51

Gülcan; ‘3 Bin Aileye Yardımda Bulunduk’

Vahdet Topçouoğlu-Kızılay Bozyazı Şube Başkanı Celal Gülcan, 2019 yılı Haziran ayında Bozyazı’da 15 yıl aradan sonra tekrar açılan Kızılay Şubesinin çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gülcan; ‘3 Bin Aileye Yardımda Bulunduk’

Vahdet Topçouoğlu-Kızılay Bozyazı Şube Başkanı Celal Gülcan, 2019 yılı Haziran ayında Bozyazı’da 15 yıl aradan sonra tekrar açılan Kızılay Şubesinin çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Din, dil, ırk ve parti ayrımı yapmadan ihtiyaç sahibi yaklaşık 3 bin aileye gıda, nakdi ve çeşitli yardımlarda bulunduklarını belirten Gülcan, ‘’Pandemi sürecinde mahalle muhtarları ve güvenilir kişilerle istişarelerde bulunarak sokağa çıkma yasağı bulunan 60 yaş üstü aileleri ziyaret edip ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda paketleri bıraktık.  Ayrıca örgün öğretim devam ederken okullarımızı gezdik. İhtiyaç sahibi öğrencileri tespit ederek onlara deneme sınavı, test ve kitap yardımında bulunduk.‘1 Okul 1 Ekol’ projesi adıyla Bozyazı İlkokulu öğrencileri ile birlikte proje yaptık. Amacımız çocuklara yardımseverliği öğretmek. Anaokulu öğrencilerimiz Kızılay ile ilgili bir tiyatro hazırladılar. Bu dönemde öğrencilerimizin kumbaralarında biriktirdikleri para ile 90 adet gıda kolisi hazırlanarak okul müdürü, öğretmenler ve öğrencilerle birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıttık’’dedi.
Aynı amaca hizmet etmek için genç Kızılay’ı ve Kızılay anneleri gruplarını kurduklarını ve 70 gönüllüyle her alanda hizmet vermeye çalıştıklarını ifade eden Gülcan, ortaokul ve lisede okuyan ihtiyaç sahibi ve derslerinde başarılı olan 10-15 tane öğrenciye de burs vereceklerini söyledi. En büyük hayalinin Bozyazı’ya kan merkezi açmak olduğunu vurgulayan Gülcan, ‘’ Bozyazı, Aydıncık, Anamur ve komşu ilçelerin hiç birinde kan merkezi yok. İkinci bölge olarak tabir ettiğimiz yerde kan merkezi yok.  Pandemi sürecindeyiz bunun yanında ilçemizde kanser vakaları arttı. İnşallah önümüzdeki süreçte bağışçıların desteği ile güzel bir kan merkezi açıp insanlara kan lazım olduğunda hemen tedarik ederek sorunu çözmeye çalışacağız.  Bir hatıra ormanı projemiz var. Bu ormana çamdan ziyade portakal, limon mandalina, zeytin gibi ağaçları dikmeyi çocuklarımız ile birlikte dikmeyi düşünüyoruz. Çocuklarımızın diktikleri ağaçların da meyvelerini görmelerini istiyoruz’’ diye konuştu. Kızılay çalışanlarının para almadan gönüllülük esasına dayalı olarak çalıştıklarını, amaçlarının Bozyazı’yı manevi anlamda, yardımlaşma anlamında, kalkındırmak ve iyi işlerle anılmak olduğunu ifade eden Gülcan, Bozyazı Kızılay Şubesinin ilk başkanı olmanın güzel bir şey olduğunu ama ilk olmaktan ziyade örnek olabilmenin en büyük gayesi olduğunu sözlerine ekledi.