GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2022 13:53   Güncelleme : 23-09-2022 13:59

Gübeş; ‘Yangın Riski Devam Ediyor’

Mithat Ünal- Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş, göç hareketlerinden dolayı içinde bulunduğumuz dönemde bölgemizde yangın riskinin hala yüksek olduğunu söyledi. Konu hakkında kanalımıza reöportaj veren Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş, yangın öncesi eğitimlerin yangın riskini büyük ölçüde azalttığını kaydetti.

Gübeş; ‘Yangın Riski Devam Ediyor’

Mithat ÜNAL- Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş, göç hareketlerinden dolayı içinde bulunduğumuz dönemde bölgemizde yangın riskinin hala yüksek olduğunu söyledi. Konu hakkında kanalımıza reöportaj veren Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş, yangın öncesi eğitimlerin yangın riskini büyük ölçüde azalttığını kaydetti. Sezon sonundaki göç hareketliliğinin yangın riskini de arttırdığını kaydeden Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş kanalımıza verdiği röportajda, vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Belgesel ve Global olarak dünyamızda bir küresel ısınmanın mevcut olduğunu kaydeden Gübeş; “ Yüksek bir yangın riski taşıyan bir sezon geçirdik. Ciddi sayıda yangın geçirdik ancak yaptığımız eğitim çalışmaları ve arkadaşlarımızı bilinçlendirme çalışmaları, diğer kurum ve kuruluşlarla organize çalışmalarımız sayesinde büyümeden söndürdük.” Dedi.
Bu başarının elde edilmesinde vatandaşlarımızın katkısının çok etkili olduğunu belirten Gübeş, kurumsal olarak zaman zaman hızlı müdahalelerinde yangının büyümesini önlemede etkili olduğunu ifade etti. Konu ile ilgili sorularımızı da yanıtlayan Gübeş şu ifadelere yer verdi; “ Çok şükür, çok büyük bir afete dönüşmeden yangınları küçükken kapattık. Şu anda geldiğimiz sezonda da yangın sezonu bitmiş değil. Bu gün itibarı ile Eylül ayının ortalarındayız. Bu güne kadar bizim yöre halkımızın büyük bir çoğunluğu yayladaydı. Okulların açılması münasebeti ile geri döndüler ve bağlara, bahçelere gidecekler. Bizim halkımızdan isteğimiz, önümüzdeki dönemde daha yangın sezonu ve riskimiz bitmiş değil. Önümüzde ki sezonda daha dikkatli olalım. Bağ bahçe atıkları yakmayalım. Gördükleri yangınları hemen 112’ye bildirerek bizlere ulaştırsınlar. En ufak dumandan dahi bilgi sahibi olursak, inşallah bu sezonda daha büyük bir risk oluşturmadan bu hali ile kapatmayı umuyoruz.” Dedi. Yangına müdahalenin hızlı ve etkili olmasında meteorolojik verilerin etkisinin büyük olduğunu söyleyen Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş, geçtiğimiz günlerde Akkuyu Nükleer Santralini de bir süre tehdit eden Gülnar Büyükeceli yangınında da şiddetli rüzgarın müdahaleyi olumsuz etkilediğinin altını çizdi. Gübeş, içinde bulunduğumuz Eylül Ekim aylarında da ciddi yangın riskinin olduğunu vurguladı ve hem kurumları, hem de vatandaşları dikkatli olmaya davet etti.

 

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi