TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 16-01-2020 16:05

Google Analytics ve E-ticaret Metrikleri

E-ticaret siteleri giderek artış gösteriyor. Elbette ki bu artış ile doğru orantılı olarak rekabet ortamı da yükseliyor.

Google Analytics ve E-ticaret Metrikleri

E-ticaret siteleri giderek artış gösteriyor. Elbette ki bu artış ile doğru orantılı olarak rekabet ortamı da yükseliyor. Rakiplerinizin önüne geçmek ve e-ticaret sitenizin kullanıcı hedef kitle hacmini arttırmak üzere bazı teknik çalışmalardan destek almanız faydalı olur. Bu konuda seo çalışmaları yapmak faydalı olabileceği gibi googlenin site sahiplerine özel olarak yatırım yaptığı ve sunduğu ücretsiz hizmetlerden de faydalanmak mümkündür. Google’nin bu yatırımlarından biri de google analyticstir. Öncelikle e-ticaret siteniz için bazı metrikler belirlemeniz işlemlerin ilk adımı olabilir. Bu metrikleri belirledikten sonra uygulamaya başlamak için google analytics aracılığı ile bu metikleri ölçümleyebilirsiniz. Peki, google analytics aracılığı ile ölçüm yapabileceğiniz e-ticaret metrikleri nelerdir ve ne işe yarar?

Google analytics ve e-ticaret metriklerini sıralamak gerekirse;

  • Kullanıcı kitlesi; sitenizi ziyaret eden kullanıcıları ve sayısını görmesini sağlar. Ayrıca kullanıcıların hangi araçlar ile sitenize daha fazla giriş yaptığını da bu metrik ile görmeniz mümkündür.
  • Edinme;  Bu metrik aracılığı ile ise kullanıcıların hangi kanal aracılığı ile sitenize erişim sağladığını görebilirsiniz. Sosyal medya, reklam ve diğer seçeneklerden hangisinin daha fazla kullanıcıyı sitenize çektiğini raporlayabilirsiniz.
  • Kullanıcı davranışları; Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, sitenizde yer alan hangi sayfaları daha çok kullandığını görebilirsiniz. Yine bu metrik aracılığı ile kullanıcıların sitenizde hangi kupon kodlarını kullandığını da görmeniz mümkündür.
  • Siparişler ve dönüşümler; Bu metrik ile ise hangi siparişlerin ne kadar sürede tamamlandığını izleyebilirsiniz.
  • Google analytics e-ticaret metriklerini kullanmanız sitenizi yakın takibe almanızı ve kullanıcı kitlenizi daha iyi anlamanızı sağlar. Bu konuda profesyonel destek almak için Mobitek ile doğrudan iletişime geçmeniz mümkündür. Google analytics ve e-ticaret metrikleri hakkında ayrıntılı bilgi için adresini e ziyaret edebilirsiniz.