GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2022 19:27

Gölbaşı'nda cennet hurması hasadı başladı

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde Trabzon hurması olarak da bilinen cennet hurmasının hasadına başlandı. 

Gölbaşı'nda cennet hurması hasadı başladı

ADIYAMAN-23.11.2022-HİBYA-Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde Trabzon hurması olarak da bilinen cennet hurmasının hasadına başlandı. 

Gölbaşı ilçesine bağlı Bağlarbaşı köyünde  hurma hasadına Vali Mahmut Çuhadar, Gölbaşı Kaymakamı İhsan Ayrancı, Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, Belde Belediye Başkanları ve çiftçiler katıldı.

Hurma bahçesini gezerek, hurma hurmaları dalından koparan Vali Mahmut Çuhadar, hurmanın üretimi ile hasat, tasnif, paketleme ve sevk işlemleri hakkında bilgi alıp, çalışanlara kolaylıklar diledi. 

Hurma üretiminin her geçen yıl artırılarak Gölbaşı ilçesinin tarımı başta olmak üzere sosyo-ekonomik yapısına ciddi katkılar sağladığını belirten Vali Mahmut Çuhadar, “Gölbaşı ilçemiz ürün çeşitliliği bakımından zengin ve hurma üretimi için her yönüyle elverişli bir iklime sahiptir. Gölbaşı ilçemiz Cennet Meyvesi olarak bilinen Hurma ile anılan bir ilçemiz. Hurma üretiminde Türkiye’de de iddialıyız. Hurma üretiminde Adana’nın Kozan ilçesinden sonra Gölbaşı ilçemiz üretimde ikinci sırada yer almaktadır. Ekili alanda da yine Adana ve Denizli’den sonra üçüncü sırada yer almaktadır. 2020 yılında 35 bin, 2021 yılında 50 bin ve bu yıl da 25 bin olmak üzere toplamda 100 binin üzerinde hurma fidanı dağıttık. Çiftçilerimize yönelik desteklerimiz gelecek yıllarda da devam edecektir. Verdiğimiz desteklerle bundan sonra bu alanların daha da genişleyeceğini düşünüyoruz. Hurma da rekolte her geçen yıl biraz daha artıyor. Bu yıl 5 bin dekarlık alanda yaklaşık 7 ile 8 bin ton hurma hasadı bekleniyor.   Hasadın üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.


Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi