EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-06-2022 13:38   Güncelleme : 22-06-2022 13:43

Girşimci Safiye Derya’dan Önce AR-GE Sonra Üretim

Mithat ÜNAL- Anamur’da Salep üretimiyle dikkatleri üzerine çeken kadın girişimci Safiye Derya, şimdi ’de Güney Amerika ülkesi olan Peru’dan getirtilen Peru Elması üretimine başladı.  Yedi yıl AR-GE Çalışması yaptıktan sonra Peru Elması’nı Anamur’da geliştirilen Safiye Derya, Malaklar mahallesinde 3 dönüm tarla üzerinde Peru elma Bahçesi kurdu.  Salep üretiminin ardından, Peru Elması üretiminde de başarılı olan Derya, şimdi yeni ürününün hem üretimini, hem de danışmanlığını yapıyor. Bu üretimlere Safiye Derya danışmanlık hizmeti veriyor.

Girşimci Safiye Derya’dan Önce AR-GE Sonra Üretim

Mithat ÜNAL- Anamur’da Salep üretimiyle dikkatleri üzerine çeken kadın girişimci Safiye Derya, şimdi ’de Güney Amerika ülkesi olan Peru’dan getirtilen Peru Elması üretimine başladı.  Yedi yıl AR-GE Çalışması yaptıktan sonra Peru Elması’nı Anamur’da geliştirilen Safiye Derya, Malaklar mahallesinde 3 dönüm tarla üzerinde Peru elma Bahçesi kurdu.  Salep üretiminin ardından, Peru Elması üretiminde de başarılı olan Derya, şimdi yeni ürününün hem üretimini, hem de danışmanlığını yapıyor.
Bu üretimlere Safiye Derya danışmanlık hizmeti veriyor.
Akdeniz bölgesinde 440 rakıma kadar üretimi yapılabilen Peru Elmasının don riskine karşı direnç gösterdiğini kaydeden Girşimci Safiye Derya; Bu ürünümüz 400 metre rakıma kadar yetişebiliyor. Dona karşı  karşı direniyor  hatta etkilenmiyor diyebiliriz. Peru Elması’nın üretimi için sera gerekmiyor. Açıkta üretilen Peru Elmasında organik gübre kullanılıyor. Ejder meyvesine benzeyen ancak, koku ve Tad olarak daha çok tercih edilen Peru Elması, fide dikildikten bir yıl sonra meyve vermeye başlıyor. Tanesi 35-50 lira arasında satışa çıkan Peru Elması, az üretildiği için şimdilik ancak Anamur’da tüketime sunulabiliyorum.
Anamur’da üretilen tropikal meyveler olan Mango, asiflora, Ananas, Papaya, Ejder. Papino’dan sonra Peru Elmasına da istek giderek artıyor.” Dedi.
Dışarısı için İlk Hedef Avrupa Ülkeleri
Tropikal meyveler üzerinde çalışmalar yapan Girişimci Safiye Derya, hedefinin bir kaç yıl sonra ihracata dönük olarak, Peru Meyvesinin Anamur’da hızlı gelişmesini sağlamak olduğunu ve özellikle Avrupa ülkelerinin Peru’dan zor şartlar altında ithal ettikleri meyvenin, Anamur’dan daha rahat ithal edebileceklerini ve Peru elması üretiminin giderek yaygınlaştırma konusunda planlamalar yaptığını söyledi.  
Üretici Mehmet İbret, Talip İmalı ve Yıldız Çelen’de  Safiye Derya’dan aldıkları danışmanlık hizmeti ve ilhamla Peru Elması üretimine başladı. Peru elması, Anamur’un ardından Erdemli, Adana ve Antalya’da üretebilmeye başlandı.


 

AdminAdmin