GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-02-2023 19:46   Güncelleme : 03-02-2023 19:46

Gelecek Partili Sevindik: ″TMO kimin yanındasın?″

SAKARYA - 03.02.2023 - HİBYA - Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Fatih Sevindik, TMO’nun kararına tepki gösterdi.

Gelecek Partili Sevindik: ″TMO kimin yanındasın?″

Sevindik, “Bir devlet kurumu Türkiye Cumhuriyeti'nin tarımına ve üreticisine karşı bir oyuna alet olamaz. Fındık serbest piyasada 64-65 liradan alıcı bulurken, üreticiden 53-55 lira bandında fındık alan TMO, 2021 fındığı için 58 TL, 2022 fındığı için 61 TL’den fındık satışı yapılacağını açıkladı. Bu kabul edilemez bir durumdur." dedi. 

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Fatih Sevindik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Herkes şunu bilmelidir; Yapılan bu satış, fındık piyasasını tekelinde tutan yabancı bir şirketin piyasadan ucuz ürün toplamasına yaramaktadır. Ülkemizin en önemli ihraç kalemlerinden biri olan fındığa değer katmak yerine değersizleştirenlerin bu hatadan hemen dönmesini bekliyoruz. Bu satış kararı son günlerde hızla artan fındık fiyatının önünü kesmektir. TMO bir kurumdur ve Ferrero’nun yolundan gidemez. Fındık üreticileri bu oyunlardan bıktı. Fındığın azaldığı zamanlarda fiyatta yukarı hareketin önünü kesmek için piyasaya satış kararı alarak fındık sürmek de ne demek?

Bu kararla fındık üreticisine haksızlık yapıyorsunuz. Bu açık açık fındık üreticisine TMO eliyle yapılan bir zulümdür. Gelecek Partisi olarak TMO'yu ve Tarım Bakanlığı’nı derhal bu kararı gözden geçirmeye ve hızlı bir şekilde bu hatadan dönmeye davet ediyoruz. Bir devlet kurumu Türkiye Cumhuriyeti'nin tarımına ve üreticisine karşı bir oyuna alet olamaz. Yapılan bu iş üreticiye büyük haksızlıktır. Yapılan bu işle fındık fiyatını ucuzlatanları, üreticinin alın terini çalanları, üreticinin cebinden alıp yabancı bir şirketin kasasını dolduranları Sakarya halkı da fındık üreticisi de affetmeyecektir”


Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi