GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2022 14:54

Gaziantep'te Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim ve Sanat Merkezi hizmete açıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Güzelvadi Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim ve Sanat Merkezi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılımıyla hizmete açıldı.

Gaziantep'te Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim ve Sanat Merkezi hizmete açıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Güzelvadi Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim ve Sanat Merkezi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılımıyla hizmete açıldı.

Gaziantep’te 426 derslikte 400 branşta 383 bin kişiye eğitim veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Merkezleri’nin (GASMEK) yeni hizmet binası Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim ve Sanat Merkezi’nin açılış töreni gerçekleşti.

Açılışa; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Ahmet Uzer, Nejat Koçer, Derya Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, Müslüm Yüksel, ilçe belediye başkanları, il protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim ve Sanat Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada yapılan hizmeti öven Bakan Bozdağ, “Fatma Şahin sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en iyi belediye başkanları arasındadır.” ifadesinde bulundu.

Tesis toplam 810 kişiye eğitim verecek

GASMEK’in 34’üncü tesisi, meslek eğitim kursları grubunda 20 farklı branşta 520 kişiye, eğitim destek kurslarında 290 öğrenci olmak üzere 810 kişiye hizmet verecek. 50 kişi kapasiteli kütüphane, 120 kişi kapasiteli konferans salonu olan tesis içinde 1 tekstil atölyesi barındırıyor.

Bölgenin taziye evi ve anaokulu ihtiyacını karşılayacak

Bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda toplamda 200 kişi kapasiteli kadın ve erkek taziye evi olacak tesis, ayrıca kursiyerlerin çocukları ve mahalleliye hizmet verecek 6 yaş grubu çocuklara yönelik 160 öğrenci kapasiteli 4 sınıf ve 1 yemek salonundan oluşan mahalle kreşini (anaokul) içinde barındırıyor.

“Güzel işler, dayanışma içerisine yapıldığında kısa sürede hedefe ulaşır”

Bakan Bozdağ,  tesisin Gaziantep ve Güzelvadi’ye hayırlı olmasını dileyerek, “Güzel işler birlikte dayanışma içerisine yapıldığında kısa sürede hedefe ulaşır ve beklenen faydayı azami sürede hayata geçirir. Eğitim her işin başı. Eğitim ne kadar iyi olursa yetiştirdiğimiz insanlar daha iyi olur. Bilgiye hükmetme ve bilgiden teknoloji üretme gücü ve kudretine sahip oluruz.” diye konuştu.

“Fatma Başkan gibi başkan olan yerlerde defter ve çanta derdi de artık yok”

Gaziantep ve Türkiye’de son 20 senede eğitimde gerçekleşen ilerlemelerden bahseden Bakan Bozdağ, “Bu eğitim merkezlerinin, bilim yuvalarının çoğaltılması konusunda Türkiye’nin gayret gösterdiğin somut göstergesidir. Hamdolsun şimdi kitap, yardımcı ders kitabı derdi yok, Fatma Başkan gibi başkan olan yerlerde defter ve çanta derdi de yok. Bu vatandaşa dolaylı bir para desteğidir aynı zamanda.” ifadelerini kullandı.

“Güzelvadi’nin gençleri kazanana kadar, model olana kadar vazgeçmek yok”

Başkan Şahin, Gaziantep’in Cumhuriyetin 100’üncü yılına en hazır şehir olduğunu ifade ederek, “Burada taziye evine kadar her şey var. Buradaki her bir çocuğu Aziz Sancar gibi başarılı olması için hazırız. Sancar Hoca azimle başarıyı yakaladı. Adını bilerek bu tesise koyduk. Buradaki her bir çocuk Aziz Sancar olabilir. Güzelvadi’nin gençleri kazanana kadar, model olana kadar vazgeçmek yok.” dedi.

“Büyükşehir ve ilçe belediyeler, kadınlara çocuklara direkt hizmet eden çalışmalar yapıyor”

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep’in Türkiye gibi hızlı büyüyen bir şehir olduğunu aktararak, “Bu büyümenin getirdiği bazı olumsuzluklarda ortaya çıkıyor. Çarpık kentleşme bunlardan birisi. Gaziantep bunları ortadan kaldırmak için belediyelerimizin yaptığı çalışmaları görüyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri kadınlara çocuklara direkt hizmet ederek onlara dokunan çalışmalar yapıyor. Gençlere, kadınlara, çocuklara hizmet eden bu yapılarla insanlarımız bu fırsatları değerlendirecek her biri yeni Aziz Sancar hocamız olacak.” diye konuştu.

Konuşmalar sonrası protokol tarafından açılış kurdelesi kesilerek tesis hizmete açıldı. Açılış sonrası protokol tesisi ziyaret etti.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi