GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2022 14:48   Güncelleme : 08-01-2022 15:03

Gazeteciler Kamu Görevi Yapıyor ve Halkla Kurumlar Arasında Köprü Görevi Görüyor

Mithat Ünal-Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü öncesinde Anamurda görev yapan gazetecilere bir kahvaltı verdi. Kahvaltına konulan Başkan Kılınç ve Kaymakam Bilal Bozdemir, Gazetecilerin kamu görevi yaptığını ve halkla kurumlar arasında köprü görevi  yaptıklarına dikkat çektiler.

Gazeteciler Kamu Görevi Yapıyor ve Halkla Kurumlar Arasında Köprü Görevi Görüyor

Mithat Ünal-Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü öncesinde Anamurda görev yapan gazetecilere bir kahvaltı verdi. Kahvaltına konulan Başkan Kılınç ve Kaymakam Bilal Bozdemir, Gazetecilerin kamu görevi yaptığını ve halkla kurumlar arasında köprü görevi  yaptıklarına dikkat çektiler. Anamur Belediyesine bağlı 82 Sosyal Tesisler de gerçekleştirilen kahvaltı programına, Kaymakam Bilal Bozdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Meriç Dede, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Engin Genç, Anamur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zümrüt Cömertler, Belediye Başkan Yardımcıları türkan Kasapoğlu, Mehmet Tuğrul ve ilçede bulunan gazeteciler katıldı.
Gazeteciler Belediyemizle Halkımız Arasında Köprü Görevi Yapıyor.
Programda konuşma gerçekleştiren Başkan Kılınç, gazeteciliğin çok önemli bir kamu görevi olduğunu belirtti. "Basın temsilcilerimizin vatandaşlarımız ile belediyemiz arasında bir köprü kurduğunu düşünüyoruz.” Şeklinde konuşan Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Basın, vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini, yaptıkları haberler ile anında bize iletiyor ve orada oluşan sorunun ortadan kaldırılmasına vesile oluyor. Ayrıca bizlerinde yaptığı hizmetleri vatandaşlarımıza aktararak, vatandaşlarımızın vergileri ile oluşturulan belediye bütçesinin nerelere harcandığını kamuoyu ile paylaşmış oluyor. Biz bu açıdan gazetecilik mesleğini önemsiyor ve gazetecilerimizin yanında olmaya gayret gösteriyoruz.” Dedi.  Gazetecilerin de bir kamu görevi ifa ettiğini kaydeden Başkan Kılınç; “Bu güne kadar İlçemizdeki gazetecilerimizle hep uyum içerisinde çalıştık, bundan sonar da böyle olacağını düşünüyorum. Öyle ki, sordukları her soruya şeffaf ve belgeleri ile cevap veriyor, gazetecilerimiz aracılığı ile kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamış oluyoruz. Ben ilçemizde bulunan ilkeli ve dürüst gazetecilerimiz başta olmak üzere bütün basın mensuplarımızın 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutluyor, Anamur Belediyesi olarak gazetecilerimizin yanında olduğumuzu bildirmek istiyorum." dedi.

Gazetecillerde Kamu Görevi Yapıyor
Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir de Anamurda göreve geldiği ilk günde makamda yaptıkları toplantı da bilgi paylaşımı yapmayı sürdürdüklerini kişilerin özel yaşamllarının gizliliğini ihlal etmeden bu süreci devam ettireceklerini söyledi. Toplantıda konuşan Kaymakam Bilal Bozdemir ise,  gazetecilerin de bir kamu görevi üstlendiğine dikkat çekti. Bozdemir; “Gazetecilik mesleğini aynı zamanda bir kamu  hizmeti olarakta görüyoruz. İlçemizin sorunlarını, şikayetlerini ,halkımızın nedler düşündüğünü, hem biz görevlilere, hem de toplumun digger fertlerine aktarıyorsunuz. Bu, önemli bir kamu hizmetidir. Biz sizlerin yapmış olduğu haberlerden ders çıkarıyoruz, onları okuyoruz, üstümüze düşen görevleri yapmaya çalışıyoruz.” Dedi.
Gazetecilik, Zor Meslek
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zümrüt Cömertlerde konuşmasına bu programı tertip eden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’a teşekkür ederek sözlerine başladı. Gazetecilik mesleğinin zor bir meslek olduğuna dikkat çeken Başkan Cömertler, basılı yayının durma noktasına geldiğini, internet gazeteciliğinin de zor şartlar altında yürütülmeye çalışıldığını kaydetti. Gazetecilik mesleğine desteğin çok az olduğunu kaydeden AGC Başkanı Zümrüt Cömertler; “Özellikle gelir düzeyi bu kadar yüksek olan Anamur gibi bir yerde, yerel gazetelere sahip çıkılmamasını gerçekten hayretle karşılıypruz. Sosyal medyadan farklı olarak kurumlarla halkımızın arasında bir köprü olmaya çalışıyoruz. Bunu da en doğru bir şekilde yapmaya gayret ediyoruz.” Dedi.   Bilgi kıaynaklarının, emniyet, jandarma ve yerel yönetimlerin olduğuna dikkat çeken Cömertler, bu konuda sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi ve  halkın doğru bilgilendirilmesi adına gazetecilik kurumunun desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Gaztecilerin sorularının yanıtlandığı programın sonunda Başkan Kılınç, Gazetecilere ve aynı zamanda İdareciler günü nedeni ile Kamu idarecilerine çiçek ve not defteri takdim etti.  Başkan Kılınç programdan sonra çalışması devam eden Sahil Proje sahasını gazetecilere gezdirdi. Başkan Kılınç, projenin 31 Mayısa kadar tamamlanarak halkın hizmetine sunulacağının altını çizdi.