TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2020 08:51

Game Influencer Marketing ve E-Spor Oyunları

Geçmişe bakıldığında, e-spor oyunları, oyuncuların oyun deneyimlerini ve izlenecek yollarını YouTube ve Twitch'te yayınladıklarında şekillenmeye başladı ve bundan önce belirli bir kitleyle sınırlıydı.

Game Influencer Marketing ve E-Spor Oyunları

Geçmişe bakıldığında, e-spor oyunları, oyuncuların oyun deneyimlerini ve izlenecek yollarını YouTube ve Twitch'te yayınladıklarında şekillenmeye başladı ve bundan önce belirli bir kitleyle sınırlıydı. Şimdi önemli bir ana akım ve belki de kültürel olarak önemli bir hale geldi; bu da game influencer marketing kavramını doğurdu.

Doğru kitleyi belirlemek hayati bir pazarlama öğesidir. E-spor oyunları, game influencer marketing kapsamında dinamiklerini değiştirse de kurallar değiştirmedi. Markanızın bir pazarlama şekli olarak e-spor oyunlarına ihtiyacı olup olmadığına dair döküm yapmanız gerekecek. E-spor oyunlarının kitlesini hedefleyerek markanızın fayda sağlayıp sağlamadığını belirlemek zordur.

Her marka e-spor oyunları tanımına uymaz ve bu yüzden game influencer marketing yönteminden fayda alamayabilir. Bununla birlikte, markanızın ve hedef kitlenizin e-spor oyunlarındaki alaka düzeyini değerlendirmek için kullanabileceğiniz belirli göstergeler vardır. Örneğin, e-spor oyunlarının katılımı öncelikle genç nesillerden kaynaklanmaktadır. Bu, daha genç bir kitleyi hedefleyen bir markanın tanıtımının bir miktar başarı sağlayacağına işaret eder.

Sosyal medya ve pazarlama birbiriyle bağlantılı olduğundan, sosyal platformlarda alaka düzeyini korumak için sosyal etkili unsurları kullanmak kritik önem taşır. İşbirliği dengelemesi olmadan her ikisi de ayrı ayrı yarar sağlamayabilir. Sosyal medya platformlarındaki influencerların tesadüfen dikkat çekmesini bekleyemezsiniz. Kitlelerini ikna etmek ve içeriklerinin etrafında bir ses oluşturmak için belli teknikler gerekir.

E-spor oyunlarıgame influencer marketing ile  başarılı kılmak için kullanabileceğiniz en iyi yaklaşım farklı stratejiler kullanmaktır. Bu, farklı sosyal medya platformlarındaki gelişmeleri takip etmeye devam ederken e-spor oyunlarında yer alan kitleye ulaşmanıza olanak tanır.

E-spor oyunlarında game influencer marketing için bir diğer kritik yön, kullanılacak kampanya türünü seçmektir. Kampanya türleri e-spor oyunlarının pazarlamasından tamamen farklı olduğu için doğru kampanya türünü oluşturmak zor olabilir. E-spor oyunları farklı platformları kullanıldığından, kullanılacak bir kampanyaya yerleştirmek zordur. Büyük markalar ve pazarlamacılar markalarını pazarlamak için tüm ekiplere sponsor olurken, bu seçenek pahalı olabilir. Oyun markaları için kampanya seçimi biraz çok yönlü. Örneğin, logoları veya kapakları ile basılı tişörtler kullanabilirler.

Oyun ile ilgili olmayan markalar genellikle mesajlarını izleyicilerine iletmekte zorlanırlar. Kampanya türünün bu tür markalara yönelik seçeneklerinden bazıları, sponsorlu içeriğinizi aşılamak için daha az bilinen influencerların (ki bunlara mikro influencerlar da denir) sponsorluğunu içerir. Farklı gruplara ulaşmak için platformlar arası etkiyi de kullanabilirsiniz. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda, bu zorluğu başarıya dönüştürmek için ortaya çıkmış e-spor ve oyun ajanslarından faydalanabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için; https://www.gaminginturkey.com/en/portfolio_page/love-dance-duygu-koseoglu-game-influencer-marketing