GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2022 11:04

Fx piyasalar

Dün Fed, politika faizini beklentilere paralel 75 baz puana artırarak %3,00 - %3,25 aralığına yükseltti.

Fx piyasalar

USD/TRY: Dün Fed, politika faizini beklentilere paralel 75 baz puana artırarak %3,00 - %3,25 aralığına yükseltti. Politika yapıcılar faizlerin 2023'te de %4,6'ya yükseleceğini öngördü. Beklentiler bunun hafif altındaydı. Powell ise yumuşak inişin zorlu olacağını belirtti. Şahin toplantının ardından küresel piyasalarda risk iştahı azaldı ve Dolar endeksi (DXY) de %1,2 oranında prim yaptı. Risk iştahındaki zayıflığın bu sabah da  devam ettiğini izlerken, İngiltere ve İsviçre gibi önemli merkez bankalarının toplantılarının izleneceği günde Dolar güçlü kalmaya devam edebilir. Dolar'ın küresel çaptaki hareketi ile birlikte bugün TSİ 14'te açıklanacak TCMB'nin faiz kararı öncesinde Dolar/TL'de kısmi yükseliş eğilimi sürüyor. Bazı ekonomistlerin beklediği gibi faizde indirim yapılması durumunda kurda 18,45 - 18,50 bandına doğru yukarı hareket görülebilir. Faizde değişiklik yapılmaması durumunda TL'deki genel kırılganlık ve güçlü Dolar nedeniyle düşük oynaklıktaki kısmi yükseliş eğilimi yine sürebilir. Kurda olası düşüşlerde ise 18,23 destek bölgesi olarak izlenebilir. Bugün ayrıca, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayımlanacak.


EUR/USD: ABD Merkez Bankası dün faiz oranlarını beklentilere paralel şekilde 75 baz puan artırırken, Fed yetkilileri yılın geri kalanındaki 2 toplantıda 100 ile 125 baz puan ilave artış senaryosunda bulundu.  Böylece aynı büyüklükte aralıksız üçüncü faiz artışını gerçekleştiren Fed, oranları 2008 finansal krizi öncesindeki seviyelere yükseltmiş oldu.  Şahin toplantının ardından Powell ise resesyon kelimesini kullanmasa da yumuşak inişin zorlu olacağını belirtti. Şahin Fed ile birlikte risk iştahında zayıflama gözlenirken, ABD'de faiz kararlarına en hassas 2 yıllık tahvil getirileri %4'ün üzerine çıktı. Karar sonrası Dolar endeksi 111,5 seviyesinin üzerine çıkarak küresel çapta güçlendi. Baskı altında kalan paritede ise şu aşamada 0,9900 direnç olabilir ki Rusya kaynaklı riskler devam ediyor. Aşağıda ise 0,9750 ve 0,9700 sıralı destekler olarak izlenebilir.


XAU/USD: Dünkü şahin Fed toplantısının ardından Dolar'da yükseliş gözlemledik. Bu sabah da Dolar'da yukarı yönlü isteğin sürdüğünü izliyoruz. ABD iki yıllık tahvil faizi de %4,10'ların üzerinde. Rusya kaynaklı jeopolitik risklere karşın değerli madenin de bu sabah satıcılı bir seyir izlediğini gözlemiyoruz. Şu aşamada şahin Fed etkisinin sürebileceğini ve değerli madenin 1.630 seviyesine kadar düşebileceğini düşünüyoruz. Ara destek 1.648 bölgesinde. Öte yandan, olası yükselişlerde 1.680 direnç olarak izlenebilir.

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi