GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-08-2022 11:06   Güncelleme : 05-08-2022 11:06

Fx piyasalar

Bugün ABD'de açıklanacak istihdam raporu öncesinde borsalarda kısmi yükseliş eğilimi var.

Fx piyasalar

USD/TRY: Bugün ABD'de açıklanacak istihdam raporu öncesinde borsalarda kısmi yükseliş eğilimi var. Dolar'da ise hafif tepki yükselişleri gözleniyor. İstihdam raporu TSİ 15.30'da açıklanacak. Beklentilere bakıldığında; istihdam artışı tahmini 250bin iken, işsizlik oranının %3,6'da yatay kalması öngörülüyor. Ortalama saatlik kazançlardaki yıllık beklenti ise %4,9. Beklentilerin üzerinde rakamlar gözlenmesi durumunda Fed ile ilgili şahin beklentiler artabileceği için Dolar güçlenebilir. Aksi durumda özellikle saatlik ücretlerin düşük gelmesi Dolar'daki kısa vadeli zayıflığın belirginleşmesi ile sonuçlanabilir. Yurtiçi tarafta ise enflasyon verisi sonrasında kur 18,0 seviyesinin altında kalmayı başardı. Risk iştahındaki görüntü, ülke risk primimizdeki belirgin iyileşme ve düşen petrol fiyatları TL üzerindeki baskıyı hafifletmiş olabilir. Bugünkü ABD tarım dışı istihdam verisi çok güçlü gelmedikçe 18,0 seviyesinin altında fiyatlama sürebilir. Aksi durumda 18,11 bir sonraki direnç konumunda. Diğer yandan, 17,87 destek bölgesinin altına sarkma yaşanması durumunda 17,76 seviyesine kadar düşüş sürebilir. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmesi de yakından takip edilecek.


EUR/USD: Jeopolitik gerilime karşın küresel piyasalarda pozitif bir görüntü hakim. Diğer taraftan ABD resesyonunun ne boyutta olacağı tartışılırken açıklanan bilançoların iyimser görüntüsü ile ihtimallerin gerilediği gözlendi. Piyasalara yön vermesi açısından, günün önemli gelişmesi ise ABD'de açıklanacak istihdam verisi olacaktır. Beklentilerin üzerinde rakamlar gözlenmesi durumunda Fed ile ilgili şahin beklentiler artabileceği için parite baskı altında kalabilir ve EURUSD'de 1,0170 desteğinin altında 1,0110 seviyesine kadar düşüş görülebilir. Aksi durumda, zayıf bir veride, 1,0350 hedef olabilir. Ara direnç 1,0295 bölgesinde.


XAU/USD: ABD on yıllık tahvil faizindeki düşüşten ve Dolar'daki kısa vadeli güçsüzlükten destek bulan Ons Altın 1.795 seviyesine kadar yükseldi. Bu sabah ise ABD'de öğleden sonra açıklanacak tarım dışı istihdam raporu öncesinde 50 günlük ortalamanın yakın bulunduğu 1.790 civarında sakin bir görüntü gözleniyor. Şu aşamada söz konusu veri değerli madenin yönünde belirleyici olabilecekken, beklentilerin altında rakamlar gözlenmesi durumunda 1.845 bölgesi kısa vadeli hedef haline gelebilir. Ara direnç de 1.824 seviyesinde. Diğer yandan, güçlü bir veride ise değerli madende satış görülebilir. Sıralı destekler 1.774 - 1.760 ve 1.738 seviyelerinde.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin