GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2022 09:57

Fx gündem

Güçlü dolar etkisi ve resesyon kaygısı, küresel piyasaların seyrinde etkili olmaya devam ediyor.

Fx gündem

Güçlü dolar etkisi ve resesyon kaygısı, küresel piyasaların seyrinde etkili olmaya devam ediyor. Bugün için Fed'in yakından izlediği bir veri olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi açıklanacak. Verinin artış kaydetmesi, faize dair beklentileri güçlendirebilir. Ek olarak, Fed üyelerinin konuşmaları da takip edilebilir. Yurt içinde S&P'nin Türkiye için kredi notu değerlendirme raporununun yayınlanması bekleniyor ve Türkiye dış ticaret dengesi açıklanacak. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    12:00 Euro B. – TÜFE Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – Çek. Kişisel Tüketim Harc. Endeksi Önem: Yüksek

Türkiye

 

Yurt içinde ekonomik güven endeksi Eylül ayında aynı düzeyde kalarak 94,3 değerini aldı. Merkez Bankası, 100 baz puan faiz indirim kararı verdiği toplantıya ilişkin Para Politikası Kurulu özet metnini yayımladı. Toplantı özetinde, para politikasında liralaşma odaklı yaklaşım devam edileceği belirtildi. TCMB brüt rezervleri 23 Eylül haftasında 3,9 milyar dolar düşüşle 110,8 milyar dolara geriledi. Böylelikle mayıs ayından bu yana rezervlerde en sert düşüş kaydedildi. Şirketlerin kur korumalı mevduata dahil edilebilecek hesaplarında tarih sınırı Eylül sonuna kadar genişletildi. Uluslararası kredi derecelendirme S&P, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin %5,2'ye, gelecek yıla ilişkin büyüme tahmininin ise %2,8'e yükseltildiğini bildirdi. Yurt içinde bugün dış ticaret rakamları ve S&P’nin not değerlendirmesini açıklaması bekleniyor.

 

Euro Bölgesi

 

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven rekor yüksek enflasyon ve enerji sıkıntılarının etkisiyle bu ay 2020'den beri en düşük seviyeye geriledi. Açıklanan ekonomik güven endeksi Eylül'de 93,7'ye geriledi, ekonomistlerin medyan tahmini endeksin 95 değerini alması yönündeydi. Enflasyon bu düşüşteki en büyük unsur olarak öne çıktı. Rusya'dan gaz tedariğinin kesintiye uğraması da ekonomik güveni olumsuz etkiledi. NATO'nun karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyi, boru hatlarında gaz sızıntısına yol açan tahribatla ilgili açıklama yayımladı ve  meydana gelen tahribatın derin endişe kaynağı olduğu belirtildi. Almanya'da ise yıllık enflasyon Eylül'de yüzde 10,9 seviyesine çıkarak ülkenin euro para birimine geçtiği yaklaşık 20 yıllık dönemde ilk kez çift haneye çıktı, beklenti enflasyonun yüzde 10,2 olması yönündeydi.

 

ABD

 

ABD'de Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, ekonomik faaliyetin ana ölçütlerinden biri olan enflasyona göre düzeltilmiş gayri safi yurtiçi gelir, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 0,1 oranında arttı. Bu, daha önce bildirilen yüzde 1,4’lük artıştan keskin bir aşağı yönlü revizyonu temsil ediyor. Reel gayri safi yurtiçi hasıla ve ekonomik faaliyetin aynı ağırlığa sahip tamamlayıcı bir ölçüsü olan GDI ortalaması, ilk çeyrekte yüzde 0,4 düştükten sonra ikinci çeyrekte yüzde 0,3 azaldı. Bu rakamlar daha önceki tahminlerde pozitif olarak öngörülüyordu. Öte yandan ABD işsizlik maaşı başvuruları, Michigan'daki büyük düşüşün öncülüğünde beklenmedik bir şekilde beş ayın en düşük seviyesine geriledi ve 16 bin azalarak 193 bin olarak gerçekleşti. Bugün Fed üyelerinin konuşmaları piyasaların seyri açısından takip edilebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi