GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-11-2022 10:26

Fx gündem

Geçen hafta Fed üyelerinden gelen açıklamalar küresel piyasalarda dalgalı bir seyrin yaşanmasına neden olurken, Fed’e yönelik beklentiler ve ekonomik veri akışları risk iştahı ve fiyatlamaları şekillendirmeye devam edecektir.

Fx gündem

Geçen hafta Fed üyelerinden gelen açıklamalar küresel piyasalarda dalgalı bir seyrin yaşanmasına neden olurken, Fed’e yönelik beklentiler ve ekonomik veri akışları risk iştahı ve fiyatlamaları şekillendirmeye devam edecektir. Çin’de 6 ay sonra ilk kez Kovid-19 kaynaklı can kaybının gerçekleşmesine bağlı olarak tedbirlerin sıkılaştırılmasından endişe ediliyor. Çin endişesi nedeniyle küresel risk iştahının yeni haftaya zayıf bir başlangıç yaptığı görülüyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    10:00 Almanya – ÜFE Önem: Orta

Türkiye

 

TCMB haftanın son işlem günü kasım ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketini yayımladı. Buna göre enflasyon beklentilerinde sınırlı yükseliş izlenirken, yıl sonu ve 12 ay sonrasına ilişkin kur beklentileri ise geriledi. 2022 yılına ilişkin büyüme beklentisi ise aynı düzeyde kaldı. Ankete göre piyasa katılımcılarının gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi %37,47 oldu. Kasım anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi de %67,78'den %68,06'ya yükseldi. Dolar/TL beklentisi 19,54 oldu. Önceki ankette bu beklenti 19,82 olarak belirlenmişti. 12 ay sonrası dolar/TL kuru beklentisi de 23,61 seviyesinden 23,35 seviyesine geriledi. Uluslararası kredi derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu 'B' görünümünü ise 'negatif' olarak teyit etti. Yurt içinde bugün açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

 

Euro Bölgesi

 

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Klaas Knot bankanın rekor enflasyonu düşürmek için faiz artışlarının devam edeceğini ancak artış hızının yavaşlayabileceğini belirtti. Knot Frankfurt'ta yaptığı konuşmada kararlı biçimde tepki vermeleri gerektiğini, talebi düşürmek için para politikasının kısıtlayıcı alana çekilmesi gerektiğini belirtti. Knot "Yüksek enflasyonu düşürmeye odaklanmalı ve enflasyon beklentilerinin çıpalanma riskine karşı hamle yapmalıyız" diye konuştu. 200 baz puanlık artış yapan bankanın sonraki adımları konusunda ortamın belirsizliklerle çevrili olduğunu belirten Knot enflasyon artış hızının yavaşlayacağını da ifade etti. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel de konuşmasında, AMB'nin elindeki devlet tahvili miktarını azaltmaya 2023 yılıyla birlikte başlaması gerektiğini belirtmişti. Bugün Euro bölgesi için önemli bir veri akışı bulunmuyor.

 

ABD

 

Wall Street'in en büyük bankaları Fed'in gelecek yıl faiz artışlarına devam edeceği konusunda hemfikir ancak faizde zirve seviyenin nerede olacağı ve ne zaman faiz indirimine başlayacağı konusunda görüş ayrılıkları var. Goldman ve Wells Fargo yıl sonunda faizin değişmeyerek yüzde 5,25'te, JP Morgan da yüzde 5'te kalmasını bekliyor. Atlanta Fed Başkanı Bostic gelecek ayki toplantıda 75 baz puan artış yerine daha ufak miktarlı artış olabileceğini belirtti. Bostic buna rağmen enflasyonla mücadele için toplamda 100 baz puan daha artış olması gerektiğini savundu. Öte yandan, Boston Fed Başkanı Collins, son gelen ve tahminlerin altında gelen Ekim ayı enflasyon verisinin görüşünü değiştirmediğini ve faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini ifade etti. Daha önceki açıklamasında faiz artırımına dair her seçeneğin masada olduğunu belirten Collins bu kez faiz artış miktarına dair yorum yapmadı.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi