TANITIM
Giriş Tarihi : 23-08-2021 18:45   Güncelleme : 25-08-2021 23:45

French Press ile Espresso Hazırlanabilir mi?

Kahve tüketmeye yeni başlayanlar genellikle espresso ve filtre kahve arasında ayrımı tam olarak bilemeyebilirler. Bu sebeple de French press ile espresso hazırlanabilir mi gibi sorularla karşılaşılabilirler.

French Press ile Espresso Hazırlanabilir mi?

Kahve tüketmeye yeni başlayanlar genellikle espresso ve filtre kahve arasında ayrımı tam olarak bilemeyebilirler. Bu sebeple de French press ile espresso hazırlanabilir mi gibi sorularla karşılaşılabilirler.

Espresso ve filtre kahve arasındaki tek farkın aroma ve miktar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ikisi arasındaki temel fark öğütme derecesi. Filtre kahve daha kalın partiküller halinde öğütülürken, espresso daha ince öğütülür. Dolayısıyla French press ile espresso hazırlamaya kalkarsanız karşılaşacağınız ilk sorun kahve partiküllerini kahveden tam olarak ayıramamak olacaktır. Bu da pürüzsüz bir kahve deneyimi isteyenlerin pek hoşuna gitmeyecektir.

Diğer taraftan espresso, filtre kahveye nazaran daha kremalı bir forma sahiptir. Bu da demleme şeklinden kaynaklanır. Çünkü espresso basınç uygulanarak demlenir. Espressoyu espresso yapan da budur.

French press ile espresso hazırlamaya kalkarsanız bu kremadan çok nasiplenemeyeceksiniz. Ortaya çıkan sonuç ne filtre kahve olacak ne de espresso. Dolayısıyla French press kullanacaksanız, ayarında öğütülmüş filtre kahve tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Mithra Coffee, taze kavrulmuş kahve çekirdeklerini dilediğiniz ayarda öğütürek bize pürüzsüz bir kahve deneyimi yaşatıyor. Seçtiğimiz yörenin kahve çekirdeğini French press, V60, Chemex, AeroPress, espresso ve farklı ayarlarda öğüterek ekipmandan da kahveden de en üst noktada verim almamıza yardımcı oluyor.

Mithra Coffee’den bütçenize uygun bir French press seçerken yanına sevdiğiniz yörenin kahvesini de eklemeyi unutmayın!

Kahve Sınıflandırması (Grading) Nedir? Grading Terimleri

Yeşil kahve çekirdekleri işlendikten sonra derecelere ayrılırlar. Daha sonra da ihraç edilmek üzere sınıflandırılırlar.

Derecelendirme ve sınıflandırma işleminin ana sebebi kahveyi belli kalite kriterlerine göre ayırmak ve adil bir fiyatlandırma sistemi oluşturmaktır. Fakat evrensel bir ölçütün olduğunu belirtemiyoruz. Her ülkenin kendi derecelendirme sistemi ve sınıflandırma kriterleri vardır.

Mithra Coffee, kahve üreticilerinin en iyi kahve çekirdeklerini bizim için seçiyor. Belirlenen standartlardaki en kaliteli kahve çekirdeklerini özenle hazırlıyor. İsteğimiz doğrultusunda seçtiğimiz yörenin kahvelerini, dilediğimiz ölçülere göre öğütüyor. Dilersek kahveyi çekirdek formunda da satın alabiliyoruz.

Eğer en üst sınıfa ait kahve çekirdekleriyle nitelikli bir deneyim yaşamak isterseniz Mithra Coffee’nin aromatik kahve çeşitlerine bakmanızı tavsiye ederiz. Eminiz ki Mithra Coffee’de aradığınız lezzeti bulacaksınız.

Örneğin Kolombiya kahvelerinde “Supremo” diye bir tabir görürüz. Pek çok kişi Supremo’yu kahvenin geldiği yöre olarak düşünür. Fakat Supremo, Kolombiya’nın kahve sınıflandırma terimidir.

Kahveyi sınıflara ayırmak için kullanılan ana ölçüt çekirdek boyutudur. Çünkü eşit kavurmayı garanti edebilecek asıl etken kahve çekirdeğinin boyutlarının birbirine eşit olmasıdır.

Kahve çekirdekleri sınıflandırılırken elek (screen) denilen ölçü birimi kullanılır. 1 elek 1/64 inç’e denk gelir. Türkiye’de kullandığımız ölçü birimi farklı olduğu için biraz kafa karışıklığına neden olabilir.

Fakat genel olarak kullanılan ölçüler şu şekilde:
 

  • 18 elek 7 mm’ye,
  • 17 elek 6,75 mm’ye,
  • 16 elek 6,5 mm’ye,
  • 15 elek 6 mm’ye,
  • 14 elek 5,5 mm’ye denk gelmektedir.

Bu ölçüler 3 mm’ye kadar devam etmektedir. Çekirdek boyutu ölçülürken yukarıdaki standartlara uygun elekler kullanılır. Eleğin deliklerinden geçmeyen ve elekte kalan kahve çekirdekleri o ölçüyle sınıflandırılır.

17 ve 18 elek Supremo olarak nitelendirilir. Bu ölçülerin altında kalan kahveler Excelsa sınıfına girerler. Bazı Afrika ülkelerinde (Kenya da dahil) ve Hindistan’da elekler AA, AB ve B gibi harflerle nitelendirilirler. Bu ülkelerin ölçü birimine göre ise:

  • AA 18+ eleğe,
  • A 17 ve 18 eleğe,
  • B 15 ve 16 eleğe,
  • C ise 14 ve 15 eleğe denk gelir.

Guatemala, El Salvador ve Meksika gibi Latin Amerika ülkelerinde ise boyut dışında sınıflandırma yapılır. Bu ülkelerin kullandığı grading terimleri ise; SHG, SHB, HB ve SS şeklindedir. Sınıflandırma kahvenin yetiştiği rakıma göre yapılır. Çünkü kahve ne kadar yüksekte yetişirse o kadar lezzetli olur.

Boyut ve yüksekliğin dışında yapılan sınıflandırmaya ise kahve çekirdeğinin içindeki defektasyonlara göre yapılır. Bu sınıflandırma yöntemini kullanan ülkeler arasında Endonezya ve Etiyopya yer alır. Bu sisteme göre kahve çekirdekleri Grade 1, Grade 2, Grade 3, Grade 4 ve Grade 5 şeklinde adlandırılır.

Mithra Coffee ile dünya kahvelerinin en lezzetlilerini deneyimleyebilirsiniz. Gerçek aromalar ve tadına doyum olmayan lezzetler için en sevdiğiniz yörenin kahvesini Mithra Coffee’den seçebilirsiniz.

Mithra Coffee ile Ofisinizin Kahve İhtiyacını Uygun Fiyatlarla Karşılayın!

Yoğun iş hayatında kahve bizim için her şey! Uyanma sebebi, enerji, zindelik, odaklanma ve nefes alma. Dolayısıyla iş hayatında öğle molalarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Eğer sizin için de öyleyse Mithra Coffee ile öğle molalarınızı daha lezzetli kılabilirsiniz.

Ucuz diye yanaştığınız market kahvelerini rafa kaldırın. Çünkü Mithra Coffee nitelikli kahve çekirdeklerini bize en uygun fiyatlarla sunuyor. Seçtiğimiz yörenin lezzetleri 100, 250 ve 1000 gram şeklinde farklı boyutlarla kapımıza kadar getiriyor.

Eğer siz de hem uygun fiyatlı hem de kaliteli kahve arayışındaysanız gideceğiniz ilk adreslerden biri Mithra Coffee. Nitelikli kahvenin yenilikçi ismi olan Mithra Coffee ile farklı ülkelerin en üst düzey aromalarını ofisinize taşıyabilirsiniz. Çalışanlarınızın motivasyonunu en üst noktada tutarak onlara daha enerjik bir çalışma ortamı sunabilirsiniz.