GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-11-2022 15:40

Fransa ve Almanya, ABD'nin yerli şirketlere sübvansiyonlarına sert bir yanıt verecek

ABD yönetimi kısa süre önce Enflasyon Düşürme Yasası çıkardı. Son birkaç aydır enerji ve savunma gibi alanlarda anlaşmazlığa düşen Fransa ve Almanya, geçmişteki farklılıkları bir kenara bırakmaya karar verdi ve Avrupa’nın Washington’a ortak yanıt vermesi gerektiğini kabul etti.

Fransa ve Almanya, ABD'nin yerli şirketlere sübvansiyonlarına sert bir yanıt verecek

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire ve Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck 22 Kasım’da Paris’te ortak basın toplantısı düzenledi.

Bruno Le Maire, Enflasyon Düşürme Yasası’nın getirdiği “statükonun” düşünülemez ve ABD’nin transatlantik bir ticaret savaşını tetikleme pahasına yasa tasarısını yürürlüğe koymasının sorumsuzca olduğunu ifade etti.

Bruno Le Maire, Avrupa Birliği’nin (AB) “Avrupa satın alma eylemi” ile yanıt verebileceğini kaydetti.

AB’nin önümüzdeki ay Brüksel’in Enflasyon Düşürme Yasası’na ilişkin endişelerini iletmek için Washington’a bir heyet göndermesi planlanıyor. Aslında AB, bu konuda özel bir ekip kurarak ABD ile müzakerelere çoktan başladı, ancak birkaç hafta geçmesine rağmen bir sonuca ulaşılamadı.

Robert Habeck, Joe Biden yönetimiyle müzakerelerin sonuçsuz kalması halinde Avrupa sanayisini güçlendirecek önlemlerin araştırılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi