KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-12-2019 13:11   Güncelleme : 17-12-2019 14:40

Foto O An’ı Sen de Yakala

Her deklanşöre basıldığında elinizdeki cihaz objektifi, karşısındaki, objeyi ya da objeleri yakalar ve kaydeder.  Ama burada sadece o cihazın yeteneklerini ön plana çıkaracaksak doğru bir yaklaşım.

Foto O An’ı Sen de Yakala

Her deklanşöre basıldığında elinizdeki cihaz objektifi, karşısındaki, objeyi ya da objeleri yakalar ve kaydeder.  Ama burada sadece o cihazın yeteneklerini ön plana çıkaracaksak doğru bir yaklaşım. Ama eğer o an yakaladığımız fotoğrafın, kendimizin, ama sadece kendimizin olmasını istiyorsak o zaman durum başka.  Bütün mesele o anı yakalamak ve o anda yakaladıklarını kaydedebilmek. İşte Fotoğrafçılığın tanımı. Ama eğer kafanda bir kompozisyon oluşmamışsa o anı ne kadar güzel yakalarsan yakala o fotoğraf senin değildir.
O anı yakalamak ve belgelemek. Hem de en güzel, en doğal hali ile. 3 yıldır Anamur ve Bozyazı Halk Eğitim Müdürlüklerinde fotoğrafçılık eğitimi veriyorum. Şu ana kadar öğrencilerim ile hep o anı yakalamayı ve ya kompozisyonlarımızı gerek doğal hali ile gerekse kendimiz oluşturarak kaydetmeye çalıştık. Fotoğrafçılık zeka işi. Bulunduğun ortamda yüzlerce kişinin içerisinde doğru kompozisyonu yakalamak ve en doğru pozlama ile kaydedebilmek. Otomatik değil, manuel olarak bunu yapabilmek. sitesinde ise bu fotoğrafları yayınlamaya başladık. Fotoğrafı yakalayan ve kendi kompozisyonunu en doğru pozlama ile oluşturabilen herkesin sitesi Foto O An yayına başladı. Önce öğrenmek, sonra tecrübe kazanmak ve uygulama sonrası güzel sonuçlar elde edebilen herkesi sitemize üye olmaya davet ediyorum. Kim bilir beklide o anı en güzel siz yakalıyorsunuzdur. Hadi buyurun.