EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-01-2022 11:54

ForeksHaber ‘Sanayi Üretimi Anketi’ sonuçlarını açıkladı

Ekonomistler, Kasım ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde yıllık bazda yüzde 8,2 artış bekliyor.

ForeksHaber ‘Sanayi Üretimi Anketi’ sonuçlarını açıkladı

Ekonomistler, Kasım ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde yıllık bazda yüzde 8,2 artış bekliyor

Foreks Digital bünyesinde 1996’dan bu yana ağırlıklı olarak ekonomi haberlerini tarafsız bir şekilde kullanıcılarına ulaştıran ForeksHaber, 9 ekonomist ile düzenlediği  ‘Sanayi Üretimi Anketi’ sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre; ekonomistlerin Kasım ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık tahmini yüzde 8,2 artış yönünde oluştu.

 

Yurt içi ve yurt dışı finansal piyasalar ile ilgili haberlerin yanı sıra yorum, teknik analiz, anket ve raporlara anlık olarak ulaşılabilmesini sağlayan ForeksHaber tarafından gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre; ekonomistlerin 2021 yılı Kasım ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde 8,2, arındırılmamış sanayi üretimi medyan tahmini ise yüzde 11,3 artış yönünde oluştu.

 

ForeksHaber'in 9 ekonomist ile düzenlediği ankete göre, sanayi üretimi için ortalama tahminler takvim etkisinden arındırılmış veride yüzde 8,5, arındırılmamış veride ise yüzde 10,0 artış yönünde gerçekleşti.

 

Arındırılmış veride en yüksek ve en düşük tahminler sırasıyla yüzde 11,0 ve yüzde 7,0 olurken, arındırılmamış veride ise yüzde 14,5 ve yüzde 5,6 seviyesinde oluştu.

 

Eylül ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 10,0 artış beklenirken, yüzde 8,9 artış yönünde açıklanmış, takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretimi ise yüzde 9,5 seviyesinde tahmin edilirken, yüzde 8,8 artış yönünde gelmişti.

 

2021 yılı Kasım ayı sanayi üretimi rakamı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 13 Ocak Perşembe günü saat 10:00'da açıklanacak.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı