EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-05-2019 13:46   Güncelleme : 21-05-2019 18:49

eTwinning Ruhu Böyle Yaşatılacak

Mersin-Bozyazı-Şehit Murat NamdarOrtaokulu;eTwinningprojeleri kapsamında “Türkiye’den Doğubeyazıt’a Mektup Var” adlı projeye ortak olmuştur. Proje, Ağrı Doğubeyazıt İlçe Milli Eğitim MüdürüYusuf Yardımcı, Mersin Bozyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa Sezgin,Şube Müdürleri M.Gazi Kırlangıç ve Servet Şahin’inhimaye ve destekleriyle yürütülmektedir.

eTwinning Ruhu Böyle Yaşatılacak

Mersin-Bozyazı-Şehit Murat NamdarOrtaokulu;eTwinningprojeleri kapsamında “Türkiye’den Doğubeyazıt’a Mektup Var” adlı projeye ortak olmuştur. Proje, Ağrı Doğubeyazıt İlçe Milli Eğitim MüdürüYusuf Yardımcı, Mersin Bozyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa Sezgin,Şube Müdürleri M.Gazi Kırlangıç ve Servet Şahin’inhimaye ve destekleriyle yürütülmektedir. Projenin kurucusu;  Ağrı iliDoğubeyazıt İlçe Mem Strateji Geliştirme Ar-Ge  Biriminden Muhammed Fatih Turan ve ilçemizdeki yürütücüsü  Bozyazı İlçe Mem Özel Büro-Şehit Murat Namdar Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Ayşe Nur Şen, kardeş okul yürütücüsü ise Emine Köken’dir.  Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluk olan eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) kullanımıyla okullar için destek, araç ve hizmetler sağlayarak Avrupa’daki okullar arası işbirliğini teşvik eder. Ayrıca; eTwinning, eğitimciler için sürekli çevrimiçi Mesleki Gelişim için ücretsiz fırsatlar da sunmaktadır. 2005 yılında Avrupa Komisyonunun eöğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan ve ülkemizden de 682.713 öğretmenin, 89.641 projenin, ilçemizde de 40 projenin yer aldığı eTwinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor program olan Erasmus+'a, sıkı bir şekilde entegre edilmiştir.
Proje ; 110 ortak ile faliyetlerine 2019 Şubat ayı itibariyle başlamış olup Haziran 2019’da sonlanacaktır. Her ay proje hedefleri doğrultusunda  etkinlik planına göre karşılıklı mektup gönderimi devam etmektedir.  Proje; günümüzde unutulmaya yüz tutmuş iletişim aracı olan mektubu yeniden hayata geçirmek, öğrencilerin sosyal medya bağımlılığını azaltmak, sosyalleşmelerini sağlamak, özgüvenlerini, projelere ilgilerini,insan ve vatan sevgilerini arttırmak, Türkçe’yi doğru kullanma becerilerinin gelişimini sağlamak,dilsel ve kültürel gelişime katkıda bulunmak,farklı coğrafyalarda yaşayan öğrencilerin birbirini tanımasını ve farklı gelenekleri öğrenmeleri konusunda bilgi alışverişi yapmalarına katkı sağlamayı hedeflemiştir. İlk mektuplarında öğrenciler  birbirlerine kendilerini, yaşadıkları çevreyi,okullarını,hobilerini,yöresel lezzetlerini,bölgelerindeki faaliyetleri  tanıttılar.  Proje yaygınlaştırma faaliyetleri olarak; eTwinner öğrencilerine veli ziyaretleri-veli bilgilendirme toplantıları,sosyal medya hesapları,Bozyazı İlkokulu’nda eTwinning Semineri’nde proje tanıtımı yapıldı.Proje öğrencileri; Şehit Murat Namdar Ortaokulu 5-A sınıfından Duygu BAL, Buse nur Şimşek, Esmehan Kukkuk, Ece Oğul,Kağan Aydın proje öğretmenleriyle birlikte  Bozyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sezgin  Şube Müdürümüz M.Gazikırlangıç’ı makamlarında ziyaret ederek projelerini anlattılar. Ayrıca projenin gelişimi ve daha etkin yürütülmesi için bilgilenme amaçlı 15.04.2019 tarihinde Mersin İl Mem Ar-Ge Birimi tarafından verilen eTwinning Ulusal Kalite Etiketi Semineri’ne katılım sağlandı. Haziran ayında bitmesi planlanan ulusal çaptaki projenin son aşamalarında yöremizden hatıra hediyeler kardeş okulun mektup arkadaşlarına gönderilmesi hedeflenmektedir.