SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-12-2019 09:00   Güncelleme : 07-02-2020 10:31

Estetik Diş Hekimliği

Hem birbirleriyle hem de kendilerini çevreleyen doku ile uyum içinde olan dişlerin görünümü, sağlıklı ve estetik bir gülüş noktasında son derece önem arz ediyor. Bu yüzden de dişlere dair planlamanın doğru bir şekilde ve hastanın beklentileri de göz önünde bulundurularak yapılması gerekiyor.

Estetik Diş Hekimliği

Diş üzerine uygulanacak her türlü uygulamada diş hekimlerinin dişlerin anatomik yapısını göz önünde bulundurması, hastanın yüz yapısını, yüz hatlarını, yaşını, cinsiyetini, dişlerinin rengini, sayısını, dudaklarının şeklini dikkate alması zorunluluk arz ediyor.

Estetik diş hekimliği ile kişiye en çok yakışan dişlere ulaşmak, hastanın gülerken kendisine güvenmesini sağlamak hedefleniyor. Estetik diş hekimliğinde istenilen başarıya ulaşılabilmesi için hastanın beklentilerini net bir şekilde ifade edebilmesi, diş hekimin de bu beklentileri karşılayabilecek donanıma ve uzmanlığa sahip olması gerekiyor.

Konuşma esnasında yüzümüzde göze ilk çarpan yerin dişlerimiz olması, dişlerimizin de sağlıklı ve düzgün olmasını gerektiriyor. Öyle ki rahat bir şekilde gülümseyebilmemiz ve kendimize güvenebilmemiz noktasında kendimizle barışık olmamız önem arz ediyor.

Diş hekimleri, gülüş tasarımı esnasında hastanın ten rengini, dişlerini, diş etlerini, yüz şeklini göz önünde bulunduruyor. Hastanın gülerken diş etlerinin ve dişlerinin ne kadar göründüğü, dişlerinin şekli ve rengi, dudaklarının yapısı; gülüş tasarımında dikkate alınıyor.

Gülüş tasarımı esnasında dişlerin estetik görünmesini sağlayabilmek adına porselen kron, porselen lamina, porselen inley-onley dişlere uygulanabiliyor. Aynı zamanda diş beyazlatma işlemi, bonding işlemi vb. pek çok tedavi yönteminden aynı anda yararlanılabiliyor.

En genel tanımıyla estetik diş hekimliği; bilimsel birtakım veriler ışığında diş ve diş etlerine bazı tedavilerin uygulanmasını, bu tedaviler ile kişiye en çok yakışan gülüşün tasarlanmasını, hasta diş etlerinin kötü görünümünün, diş renginin ve diş boylarının düzeltilmesini ifade ediyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar, kendi gülümsemesine güvenen, sağlıklı, düzgün ve beyaz dişlere sahip olan bireylerin hem sosyal hem de iş hayatlarında daha mutlu olduklarını gösteriyor.

Yani estetik diş hekimliği, diş sağlığının yanı sıra diş estetiğinin de oluşturulmasını, hastaya hem fiziksel hem de ruhsal açıdan fayda sağlanmasını amaç ediniyor.

Kaynak: