EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-02-2021 18:53   Güncelleme : 19-02-2021 18:53

Esnafa Ciro Desteği İçin Başvurular Başladı

​​​​​​​ANKA-Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, pandemi nedeniyle kısıtlanan veya işyeri kapatılan kafe, restoran esnafına yapılacak ciro desteğine başvuruların bugünden itibaren başladığını, hak sahiplerinin 31 Mart’a kadar e-Devlet üzerinden başvurabileceğini açıkladı.

Esnafa Ciro Desteği İçin Başvurular Başladı

ANKA-Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, pandemi nedeniyle kısıtlanan veya işyeri kapatılan kafe, restoran esnafına yapılacak ciro desteğine başvuruların bugünden itibaren başladığını, hak sahiplerinin 31 Mart’a kadar e-Devlet üzerinden başvurabileceğini açıkladı. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, pandemi nedeniyle kısıtlanan veya işyeri kapatılan kafe, restoran esnafına yapılacak ciro desteğine başvuruların bugünden itibaren başladığını, hak sahiplerinin 31 Mart’a kadar e-Devlet üzerinden başvurabileceğini açıkladı. Bakan Pekcan, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İşletmelerimiz ciro kaybı desteği başvurularını bugünden itibaren 31 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabileceklerdir.
Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı destek ödemeleri için başvuru sürecini başlattık” ifadelerini kullandı. Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında kapatılan veya kısıtlanan kafe ve restoranlara verilecek ciro kaybı desteğine ilişkin uygulama tebliği 17 Şubat’ta yayımlanmıştı. Buna göre, yaklaşık 200 bin restoran, lokanta, kafeyi doğrudan ilgilendiren ciro kaybı desteği başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak, ödemeler doğrudan esnafın banka hesabına yatırılacak.
Destek programından, 2019 ve öncesi başladığı işine devam eden ve 27 Ocak tarihi itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon TL ve altında olan, söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020'de cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren KDV mükellefiyeti olan işletmeler esas faaliyet konusu üzerinden yalnız bir kez faydalanabilecek.